Oko

Malebný svět jezer

Čertovo jezero
Čertovo jezero na Šumavě je ledovcového původu. Obrázek: Wikipedia, autor: Mgr. Zdeněk Kubeš at cs.wikipedia.

Na Zemi je jezer bezpočet. Jsou krajiny, kde jsou jezera na každém kroku. Kupříkladu Finsku se říká země tisíce jezer a to je řečeno ještě velice skromně. Ve skutečnosti je jich tam kolem třiceti pěti tisíc. Téměř jedna osmina veškeré půdy je tam pokryta jezerními hladinami.

Ve světovém průměru je však jezer mnohem méně. Sotva jedna pětapadesátina zemského povrchu tvoří jezera. Čili ani ne dvě procenta. O jejich velikosti a počtu se údaje často rozcházejí. Je to proto, že hladina jezer kolísá, plocha vodních hladin se v různých ročních dobách mění.

Kromě toho jezera časem zanikají. Děšť splachuje hlínu z okolí do jezera, řeky přinášejí bahno a kal, sprašovou hlínu a všelijaké zbytky. Voda jezera se odpařuje, ale pevné částečky zemin i odpadků zůstávají na dně. Tak se dno jezera zanáší, hloubka se zmenšuje, jednoho dne se mohou objevit ostrůvky, pak celé nízké bahnité plochy, porostlé ostřicí a rákosím, a nakonec se jezero promění v bahniska a mokřiny. Za čas i ty třeba vyschnou a jen po deštích je znát, že tam někdy bývalo jezero.

Proto nelze počet jezer přesně určit. Kromě toho jsou některá jezera i tak maličká, že je mnozí ani za jezera nepočítají. Jsou to bezmála kaluže nebo tůňky, které mají vodu jen v některé části roku.

Některá jezer jsou sladkovodní, jiná slaná. Záleží na tom, zda mají dostatečný odtok či nikoli. Jezera s odtokem nebo taková, jimiž prochází řeka, si zachovávají vodu sladkou. Jezera bez odtoku dostávají časem slanou příchuť. Je to tím, že řeka do nich přináší i nepatrné množství soli, která zůstává v jezeře, i když voda se odpaří. Děle-li se tak po tisíciletí, není divu, že voda v jezeře je pak slaná.

Největší jezero je Kaspické a pro jeho velikost se mu také říká Kaspické moře. Jeho rozloha činí 395 000 čtverečních kilometrů. Zajímavostí tohoto jezera je, že jeho hladina je 28 metrů pod hladinou moře a že toto jezero dále vysychá. Jeho hladina klesá stále hlouběji, což místní ekonomice působí miliardové škody.

Na druhém místě je co do velikosti Hořejší jezero na hranicích Kanady a Spojených států amerických. Po něm následuje Viktoriino jezero v Africe, pak Horónské ve Spojených státech Michiganské tamtéž a mnoho dalších.

Nejhlubším jezerem na světě je jezero Bajkalské v Rusku, jehož hloubka dosahuje 1741 metrů. Nejvyšší hora České republiky Sněžka by se do něho lehce schovala. Další je jezero Tanganjika, ležící na hranicích Konga a třetí nejhlubší je jezero Kaspické, které má bezmála jeden kilometr hloubky.


Další články

Škoda Popular byl jedním z nejúspěšnějších typů automobilky.
Koláč s jablky a pudinkem pocukrujeme před podáváním moučkovým cukrem.
Jezero Malawi známe také pod jménem Ňasa.
Planeta Mars má v průměru 6794 kilometrů.
Jak vzniká zubní kaz působením bakterií.
Kamencové jezero Chomutov je více než šestnáct hektarů veliké.
Krokodýl nilský patří k nejlépe známým krokodýlům.
Břidlicová střecha je oblíbená střešní krytina.
Planeta Venuše je třetí nejjasnější objekt na obloze.
Krokodýl mořský snadno překonává i mořské úžiny.
Květná zahrada Libosad Kroměříž byla vystavěna na bažinaté půdě.
Zakázané město v Pekingu za své jméno vděčí 500 let dodržovanému zákazu vstupu.
Cuketový koláč s jablky pečeme ve vyhřáté troubě.
Bizon americký byl v hodině dvanácté zachráněn.

Jezera jsou vodními nádržemi, které je napájeny povrchovou, srážkovou popř. podzemní vodou a nejsou součástí světového oceánu.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů