Oko

Otakárek fenyklový

Otakárek fenyklový
Otakárek fenyklový (Papilio machaon). Obrázek: Wikipedia, autor: gailhampshire.

Otakárek fenyklový je motýl poněkud variabilní v kresbě, rozsahu modrých skvrn apod. Housenka je v prvním instaru (larválním stadiu) černá s oranžovými tečkami a bělavou zónou uprostřed těla, později získává typické zbarvení. Za hlavou má vychlípitelné osmeterium orazžové barvy, které je cítit po živné rostlině (pkru, kmínu apod.). Rozpětí křídel motýla je kolem 5,5 až 8 centimetrů, délka dospělé housenky 3 až 4 centimetry.

Obývá oblast subtropického a mírného pásu od severní Afriky po Himálaj a Japonsko, kde vytváří několik poddruhů. Dva poddruhy také žijí v Severní Americe. U nás žije téměř všude, avšak velmi vzácně. Je vázán na teplé, sušší stráně lesostepního nebo stepního charakteru, kde se housenky mohou nerušeně vyvíjet na některých miříkovitých (okoličnatých) rostlinách. Ve vyšších polohách nad přibližně 600 metrů nad mořem se v České republice vyskytuje jen vzácně a má zde jen jednu generaci ročně.

Přezimuje kukla, první generace motýlů se líhne v dubnu až červnu, druhá v červenci a srpnu. Motýli druhé generace produkují kukly, které přezimují. Kukly, které se líhnou ještě v téže sezoně, jsou většinou zelené, přezimující kukly většinou hnědé. Kukly jsou za hrudí upevněny vláknem k podkladu. Motýli se živí nektarem z květů, především budláků a vikvovitých.

Otakárci fenykoví se často shromažďují v poledních hodinách kolem vyvýšených bodů v terénu. Oplozené samice kladou vajíčka po jednom na živné rostliny. Housenky mohou vedle velkého množství miříkovitých požírat také třemdavu, routu, pryskyřník prudký a pelyňky. Housenky se čtyřikrát svléká a částečně požírá svlečku. Při podráždění vysouvá osmeterium. Housenky otakárka fenyklového bývají napadány řadou lumků a kuklic.

V důsledku chemizace se jedná o ustupující druh, který patří mezi ohrožené druhy motýlů ČR.


Další články

Zámek Malá Skála s přilehlým parkem.
Housenky jsou krásné i ošklivé.
Kakadu molucký patří do čeledi kakaduovitých.
Balíky slámy jako stavební materiál pro stavbu budov.
Syndrom suchého oka se vyznačuje nedostatečnou tvorbou slz.
Kakadu bílý je typickým představitelem kakaduů.
Zámek Chyše prošel během dějin dlouhým vývojem.
Blatouch bahenní rozkvétá brzo zjara.
Šikmá věž v Pise neměla původně prostor pro zvony.
Syndrom neklidných nohou se spojuje s nepříjemnými pocity vyvolávajícími potřebu pohybovat nohama.
Bílá věž hradu Házmburk slouží v současnosti jako rozhledna s půvabnými výhledy.
Tolije bahenní je drobnější až středně vysoká, ozdobná, lysá bylina.
Syndrom turistické třídy se projevuje především při letech na velmi dlouhé vzdálenosti.
Zámek Červená Lhota byl vystavěn v místě někdejší tvrze.

Otakárek fenyklový patří mezi nejkrásnější a největší denní motýly, se kterými se můžeme na území České republiky setkat.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů