Oko

Jeskyně tisíce buddhů

Jeskyně tisíce buddhů
Vstup do Jeskyně tisíce buddhů (Mo-kao kchu). Zdroj: Wikipedia, autor: Yaohua2000.

Po celá dlouhá staletí se buddhističtí mniši vydávali na pouť do odlehlých jeskynních chrámů na okraji pouště Gobi v západní Číně. Tun-chuang byla jedna ze zastávek na Hedvábné stezce, poté, co tato obchodní cesta ztratila na významu, upadlo do zapomnění i toto město, a postupem doby podlehly chátrání i jeskynní chrámy.

Koncem 19. století dal buddhistický mnich Wang Tchao-Šach dohromady skupinu dělníků, s nimiž jeskyně Mo-kao, zavalené pouštním pískem, vyčistili. Během prací objevil jeden z dělníků tajnou komoru, ve které byly ukryty tisíce starých rukopisů a dalších památek.

Mnich Wang podal o svém nálezu zprávu císařským úřadům, od kterých obdržel pokyn, aby Jeskyně tisíce buddhů znovu zapečetil a hlídal je.

O tomto objevu se doslechl britský archeolog Aurel Stein a začal se o něj zajímat. Podařilo se mu přimět mnicha Wanga, aby mu dovolil prohlédnout si rukopisy. Postupně pak mnoho vzácných rukopisů z Jeskyní tisíce buddhů odnesl. V současnosti se na tři tisíce těchto rukopisů spolu s textiliemi a obrazy nachází v Britském muzeu v Londýně.


Další články

Stálezelené okrasné listnáče podtrhují půvab zahrádky.
Domácí meruňkový džem naplníme do horkých sklenic.
Orel křiklavý je středně velký.
Žralok Megalodon obýval oceány.
Zámek Dymokury je veřejnosti přístupný.
Ostrovská jeskyně se nalézá ve východním svahu Ostrovského žlebu
Zámek Chyše tvoří dvoupatrová čtyřkřídlá budova.
Zámek Čejkovice byl během devadesátých letech opraven.
Orel skalní hnízdí v březnu až dubnu.
Žralok liščí má charakteristickou velkou ocasní ploutev.
Zámek Lysice byl postaven na místě vodní tvrze.
Čertovské hlavy jsou volně přístupné.
Jeskyně Altamira má svoji repliku.
Kočičky do vázy jsou z keře vrby jívy.

Staré buddhistické rukopisy a další drahocennosti byl v Jeskyních tisíce buddhů ukryty patrně před mongolskými kočovníky, kteří se v 11. století Tun-chuangu zmocnili. Návštěvníci mohou v jeskyních spatřit 1000 buddhistických soch, podle kterých nesou jeskyně své jméno. Stěny jeskyní jsou vyzdobeny malbami, které podávají úchvatné svědectví o životě ve staré Číně.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů