Oko

Jehličnany na zahradě

Borovice kleč
Jehličnany nacházejí uplatnění také na zahradě, zde borovice kleč.

Vzhledem k tomu, že jehličnany podobně jako mnohé další dřeviny začnou většinou plnit svůj pravý úkol až za několik let po vysazení a potom po celá další desetiletí budou patřit k pilířům výzdoby, není vhodné je vysazovat do zahrady nahodile, především ne bez znalostí jejich vzrůstových vlastností a požadavků, ani bez určitého plánu. Je zapotřebí si včas uvědomit, že každý jehličnan musí plnit svůj úkol a všechny společně mají vytvářet vzrůstově, prostorově i barevně harmonický celek. Pokud se budeme držet těchto zásad, dosáhneme toho, že skutečně vynikne celková architektura zahrady, samozřejmě v náležitém spojení s okolními porosty.

Z estetického hlediska lze vytvořit při správné volbě jednotlivých druhů a kultivarů jehličnanů nejen působivé skupiny, úhledná pozadí, zelené stěny a zajímavé průhledy, ale též půvabné barevné kombinace, neboť jejich jehličí oplývá bohatou škálou barev, počínaje světle zelenou přes tmavě zelenou, žlutou, zlatou a oranžovou až po šedozelenou, stříbrošedou a stříbřitě modrou. Tyto vlastnosti jehličnanů zvlášť oceníme v zimním období, kdy se kromě stálezelených listnáčů stanou hlavním prvkem výzdoby zahrádek.

Vyšší jehličnany se dobře uplatňují jako solitéry nebo i v menších skupinách, středně vysoké druhy a kultivary se využívají především pro skupinové výsadby a nízké nebo zcela zakrslé druhy a kultivary patří především k nezbytné výzdobě skalek, jejich blízkého okolí a také vegetačních nádob.

Nepravidelně rostoucí, poléhavé, vodorovné a do šířky se rozrůstající jehličnany se uplatňují buďto jednotlivě na exponovaných místech zahrady, ve skupinových výzdobách na větších plochách, nebo při ozeleňování půdy na rovině i na svazích. Některé druhy a kultivary jehličnanů se hodí také pro výsadbu volně rostoucích nebo stříhaných živých plotů.


Další články

Automobil Ariel Atom má hmotnost pouhých 500 kg.
Velikost atomu v přirovnání.
Jehličnaté stromy byly v prehistorii dominantními rostlinami.
Vyvěračka v Prosiecké dolině byla pojmenovaná podle obce Prosiek.
Mraveniště které si staví mravenec lesní ve tvaru typické kupy.
Sasanka pryskyřníkovitá je časná jarní efemérní bylina.
Mravenec trávní preferuje světlé lesy a otevřenou krajinu.
Kočičky do vázy jsou z keře vrby jívy.
Titul největší dravec všech dob má několik adeptů.
Již zaniklé Komořanské jezero v severních Čechách.
Španělská jeskyně Altamira má svoji repliku.
Čertovské hlavy jsou volně přístupné.
Opatství Fontevraud založil Robert z Arbrisselu.
Pozemská voda může být starší než Slunce.

Jehličnany mohou na zahradě při správné volbě vytvořit nejen působivé skupiny, úhledná pozadí, zelené stěny a zajímavé průhledy, ale také půvabné barevné kombinace.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů