Oko

Chameleon obecný

Chameleon obecný
Chameleon obecný (Chamaeleo chamaeleon). Obrázek: Wikipedia, autor: Trebol-a.

Do čeledi chameleonovitých z podřádu Rhiptoglossa patří asi 80 druhů ještěrů nejpodivnějšího vzhledu, kteří kdy obývali planetu Zemi.

Představme si zvířata se zvlášť pohyblivýma očima, u nichž jsou oční víčka srostlá až na malý kruhovitý otvor uprostřed. Každé oko se může pohybovat nezávisle jiným směrem, což usnadňuje pátrání po kořisti bez zbytečného pohybu těla.

Chameleoni jsou živočichové se zvláštníma hubenýma vysokýma nohama, na nichž jsou srostlé chápa neomylně zasáhne i vzdálenou malou mušku.vé prsty. Mají tenký, v klidu spirálovitě stočený chápavý ocas a neuvěřitelně dlouhý vymrštitelný trubkovitý jazyk, kterým ještěr dokáže neomylně zasáhnout i vzdálenou malou mušku.

Navíc si ještě představme velký počet barevných změn, které dovede chameleon vyvolat na své svraštěné pokožce, od zelené bez teček až k modravé s pruhy přes citronově žlutou s obláčkovitou kresbou.

Ve volné přírodě žije nejblíže k nám chameleon obecný, se kterým se můžeme setkat v severní Africe, na Blízkém východě, ve Španělsku a Portugalsku a na některých řeckých ostrovech, zkrátka v teplých zemích kolem Středozemního moře. Žije zde v křovinách, kde může donekonečna pomalu přelézat z větve na větev a svým dlouhým jazykem lovit mouchy a broučky. Na zemi je chameleon obecný bezmocný a velice neobratný, téměř tak, jako lenochod.


Další články

Sršeň obecný měří 18 až 40 mm.
Tykev obecná se řadí mezi rostliny poléhavé.
Hrad Šelmberk je dnes zříceninou.
Pravěké jeskynní malby vynikají neuvěřitelnou živostí.
Kočičky do vázy jsou z keře vrby jívy.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně byla uvedena do provozu roku 1996.
Vosa obecná si staví hnízda.
Čeští vodní a brodiví ptáci zde hnízdí i pouze prolétají.
Repliku jeskyně Altamira mohou lidé obdivovat bez poškozování originálu.
Bobří hrad má vchod pod vodou.
Vodní nádrž Liptovská Mara byla vybudována nedaleko městského centra kraje.
Ropucha obecná pojídá hmyz, pavouky a červy.
Vodní vír Maelstrom vzniká v Norském moři.
Bobr evropský je největší evropský hlodavec.

Chameleon obecný dorůstá délky 36 centimetrů v případě samců, 40 centimetrů v případě samic. Hlava ještěra je trojboká, s širokou tlamou a zakončená střechovitou a do týla protaženou přilbou. Svým způsobem života se jedná o samotářské zvíře.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů