Oko

Tolice vojtěška

Tolice vojtěška
Tolice vojtěška (Medicago sativa). Obrázek: Wikipedia, autor: Victor M. Vicente Selvas.

Tolice vojtěška je vytrvalá bylina s dlouhým kořenem a přímými, téměř lysými, 30 až 100 centimetrů vysokými lodyhami, které jsou porostlé trojčetnými a krátce řapíkatými listy, složenými z lístků 20-30x10 mm velikých, obvejčitých a olysalých. Drobné motýlovité kvítky skládají hlávkovité hrozny, 10 až 30 mm dlouhé, které vyrůstají v paždí listů. Jednotlivé kvítky jsou 8 až 11 mm dlouhé, složené z pěticípého kalichu, který je na žilkách chlupatý, a z modrofialové, bledě modré až někdy i bělavé koruny, jejíž největší horní plátek čili pavéza nese tmavou kresbu. Dva postranní plátky korunní neboli křídla jsou delší než dva spodní plátky, které jsou srostlé a tvoří tzv. člunek. Tyčinek je 10, z toho 9 srůstá svými nitkami dohromady a jedna zůstává volná. Pestík se svrchním semeníkem se mění za plodu v krátký, šnekovitě stočený lusk, který má 1-3 řídké závity a měří 4,5 až 11 mm v průměru. Na povrchu je síťkovaně žilkovaný a přitiskle chlupatý. Kvete od května do října.

Tolice vojtěška se od nepaměti pěstuje jako cenné krmivo pro dobytek. Není dobře známo, kde byla její původní vlast, ani jak vznikla. V typické podobě se v přírodě planě nevyskytuje. Nejpodobnější plemena nalezneme v Přední Asii a jižní evropské části Ruska. Patrně je to kříženec několika divokých druhů. Byla pěstována již ve starověkém Řecku a Římě, kam se dostala kolem roku 470 př. n. l. z Persie. Ve staré Persii se odedávna hojně pěstovala.

Tolice vojtěška má celou řadu lidových jmen. V České republice se jí na venkově říká lucerka nebo lucinka, což vychází z francouzského a německého lucerne.

Protože kořen tolice vojtěšky proniká hluboko do půdy (i několik metrů), snáší tato rostlina poměrně dobře sucho.

Pro setbu tolice vojtěšky je nejvhodnější dobou počátek května. Seje se buďto samotná, nebo společně s ovsem, ječmenem, pšenicí nebo lnem. Protože hluboce koření, používá se jí také často k osetí železničních náspů, které její kořeny zpevňují.


Další články

Hrad Vízmburk založil v první polovině 13. století pan Tas z Vízmburka.
Hrad Neuschwanstein je magnet pro turisty z celého světa.
Město Liptovský Mikuláš je domovem 34 000 obyvatel.
Hrad Rabí má pro návštěvníky připraveno několik nádvoří, hradních paláců a rozlehlých sklepení s krápníkovou výzdobou.
Singapur je město zákazů a jeden z asijských tygrů.
Smoothie recepty přináší překvapení v podobě chuti.
Likvor cerebrospinalis je mozkomíšní mok.
Kropenáč vytrvalý se též nazývá ďubanka či swertka.
Šikmá věž v Pise byla zřízena jako zvonice.
Pěstování pokojových rostlin v interiérech.
Jarní kvetoucí rostliny se objevují s příchodem jara.
Rozhledna Řimbaba se nachází v areálu bývalého dolu.
Kočičky do vázy jsou z keře vrby jívy.
Epifytické rostliny rostou na jiných rostlinách, aniž by jim škodily.

Tolice vojtěška je fialově až modrofialově kvetoucí rostlina řazená do čeledi bobovité. V zemědělství hraje významnou roli jako krmivo hospodářských zvířat.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů