Oko

Květiny v oknech

Květiny v oknech
Květiny v oknech, zde převislé pelargonie. Zdroj: Wikipedia, autor: Jedudedek.

Při zřizování květinové výzdoby oken, balkonů, teras, případně schodišť a rovných střech je nutno pečlivě zvážit celkové prostorové možnosti, světelné a tepelné podmínky stanoviště (mohou být různé v různých částech balkonu), nároky použitých rostlin, estetická hlediska (vkusný kontrast k barvě omítek) a také časové možnosti pěstitele (zejména v době dovolené).

Květiny vysazujeme do květináčů, truhlíků, keramických a betonových mís, kbelíků apod. Velikost nádoby musí být úměrná velikosti rostlin. Dáváme přednost nepřehřívajícím se materiálům a vyhýbáme se křiklavým nátěrům nádob. Optimální rozměry okenních truhlíků jsou délka do 1 metru, šířka a výška 20 centimetrů, provozně výhodné jsou truhlíky s vyměnitelnými vložkami. Odtokové otvory nádob přikryjeme střepem z květináče a dne vydrenážujeme slabou vrstvou kamenné drti nebo říčního písku. Zeminu plníme 1 centimetr pod horní okraj nádoby. Průběžné ošetřování vysazených květin vyžaduje pravidelnou zálivku podle potřeb dané květiny, hnojení, občasné zkypření povrchu půdy, pravidelné odstraňování odkvetlých květů a schnoucích listů.

Většina okenních a balkonových květin vysazujeme v našich klimatických podmínkách v květnu (po odchodu ledových mužů). Některými dvoulletkami, trvalkami a cibulovinami však lze vyzdobit okna a balkony již koncem zimy nebo v časném jaru. Sazenice dvouletek přitom vysazujeme do nádob v časném podzimu, sazenice trvalek na podzim nebo na jaře, cibule v září a říjnu (nádoby v tomto případě uložíme v chladné místnosti nebo i - zakryté ochrannou vrstvou např. rašeliny - na balkoně).


Další články

Červená řepa v kuchyni vytváří řadu chuťových variací.
Kočičky do vázy jsou z keře vrby jívy.
Očkovací látka proti neštovicím byla objevena Edwardem Jennerem.
Světový meteorologický den byl ustanoven Kongresem WMO.
Strnad obecný dorůstá délky 15 až 17 centimetrů.
Likvor cerebrospinalis je mozkomíšní mok.
Smoothie recepty přináší překvapení v podobě chuti.
Biotit (tmavá slída) má skelný lesk lupenitých krystalů.
Šikmá věž v Pise byla zřízena jako zvonice.
Břidlicovou střechu charakterizuje elegantní vzhled.
Bludné balvany kterých byly nalezeny desítky.
Město Bodrum je pro Turky tradičním místem prožití nejhezčích týdnů roku.
Černé neštovice, obnovení očkování proti této nemoci.
Plíce a plicní dýchání zásobuje tělo kyslíkem.

Květiny v oknech zdobí byt hned dvakrát a to při pohledu zvenčí i při pohledu zevnitř.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů