Oko

Bodrum

Bodrum
Bodrum, pohled na Bodrumský záliv. Obrázek: Wikipedia, autor: Zbisasimone.

Bodrum je pro Turky tradičním místem prožití nejhezčích týdnů v roce.

K jeho proslulosti dopomohli městu Bodrum, někdejšímu antickému Halikarnassu s hradem a zářivě nabílenými domky svými díly spisovatelé, kteří sem přesídlili z Istanbulu.

Zátoka, osvětlený hrad a malebná přístavní kulisa měly odedávna magickou přitažlivost. Již v roce 377 př. n. l. přesunul právě do Halikarnasu své sídlo perský místodržící Mausolos. Osadu nechal přestavět na velké město, které opevnik šest kilometrů dlouhými hradbami, z nichž jsou dodnes patrné pozůstatky. Jeho hrobka zvaná Mausoleion (mauzoleum) patří mezi sedm antických divů světa. Z kdysi padesát metrů vysoké stavby dnes zbyly jen základy.

V létě město Bodrum doslova praská ve švech. Toto turistické centrum si oblíbili především Britové. Kdo však hledá při pobytu u moře klid, musí se ubytovat v některé z klidnějších zátok na předsunutém Bodrumském poloostrově.

Letovisko Bodrum nabízí svým hostům trochu chladnější vodu ke koupání, dobré větrné podmínky k jachtingu a surfingu, překrásné západy slunce při večeři u moře a žhavé noci, které lákají k protancování.

Přímo v Bodrumu za hradem byla upravena malá, ale vyhovující oblázková pláž, kde se počátkem září koná Bodrum Festivali s bohatým uměleckým a kulturním programem za účasti řady tureckých hvězd a v říjnu se stává místní přístav dějištěm regaty tradičních plachetnic gulet.

Mezi památkami, kterými se může město Bodrum pochlubit, jmenujme římský amfiteátr a hrad sv. Petra - pozdně gotickou pevnost řádu johanitů.


Další články

Kamomil říční žije téměř přisedle.
Bludné balvany kterých byly nalezeny desítky.
Nakupování v Paříži která je také jedním ze světových měst shoppingu.
Šikmá věž v Pise byla zřízena jako zvonice.
Cvrčilka říční se živí hmyzem.
Rak říční patří do řádu desetinožců.
Perlorodka říční žije ve sladkých vodách.
Strnad obecný dorůstá délky 15 až 17 centimetrů.
Kočičky do vázy jsou z keře vrby jívy.
Světový meteorologický den byl ustanoven Kongresem WMO.
Sýček obecný patří do čeledi puštíkovití.
Likvor cerebrospinalis je mozkomíšní mok.
Smoothie recepty přináší překvapení v podobě chuti.
Cvrčilka slavíková má za potravu především hmyz.

Bodrum je turecké přístavní město s více než 140 tisíci obyvateli, které leží v jihovýchodním cípu Malé Asie, v blízkosti řeckého ostrova Kós.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů