Oko

Vítr pasát

Vítr pasát poháněl v době zámořských plaveb plachetnice
Jméno větru pasát (ze španělsko-arabského pasada - převoz) souvisí s využitím tohoto větru k pohonu plachetnic v době zámořských plaveb. Obrázek: Wikipedia, autor: Rama.

Pasát je pravidelný vítr všeobecné cirkulace atmosféry, vanoucí po celý rok po obou polokoulích ze subtropických tlakových výší směrem k rovníkové brázdě nízkého tlaku vzduchu, tj. přibližně mezi 25 až 30° zeměpiské šířky a rovníkem.

Pasát vane na severní polokouli severovýchodním směrem (NE pasát), na jižní polokouli jihovýchodním směrem (SE pasát). Pasáty dominují nad oceány, kde jsou hlavní hybnou silou mořských proudů na obou stranách rovníku, na pevninách zasahují většinou pouze okraje. Silnější a souvislejší je pasát jižní polokoule, oblasti výskytu zabírají cca 20 % její plochy. Šířka a poloha zóny pasátů se však mění v závislosti na roční době.

Pasáty sahají od zemského povrchu do výšky 0,5 až 2 kilometry, kde jsou ohraničeny tzv. pasátovou inverzí teploty. Proto převládá v oblasti pasátů nad oceány většinou jasné a suché počasí. Na východních březích ostrovů a pobřeží pevnin, kde se uplatňuje vliv návětří, se však při pasátech vyskytují poměrně trvalé a vydatné pasátové deště.

Stálost severovýchodního pasátu využil již Kryštof Kolumbus při své první plavbě přes Atlantik a brzy je začali využívat i další lodě.


Další články

Golfský proud přináší do Evropy teplo.
Korejský ženšen je ingrediencí východní medicíny.
Kozí brada luční vzhledem připomíná sestru pampelišky.
Jarní kvetoucí rostliny se objevují s příchodem jara.
Šikmá věž v Pise byla postavena jako zvonice chrámu.
Vítr mistrál žene mořské vlny.
Řeřišnice luční zbarví na jaře louku do růžova.
Mochna jarní ohlašuje jaro svými žlutými květy.
Kamencové jezero Chomutov poskytuje v létě příjemné osvěžení.
Masožravé rostliny lákají hmyz svými pastmi.
Ženšen v čínské medicíně objevil mytologický čínský císař Šen-nung.
Co je to stetoskop a jeho vznik v devatenáctém století.
Jetel luční se pěstuje jako píce.
Složení lidské lebky a její části.

Vítr pasát převládá v tropických oblastech, kde vanou z oblastí vysokého tlaku subtropické šířky do oblasti nízkého tlaku nad rovníkem..

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů