Oko

Vítod hořký

Vítod hořký
Vítod hořký (Polygala amara). Obrázek: Wikipedia, autor: Selso.

Z nahloučené růžice velkých listů vyrazně hořké chuti vystupuje několik nevětvených, 5 až 20 centimetrů vysokých, lysých lodyh, nesoucích malé, úzké listy a koncové hrozny květů. Ploché květy jsou sevřeny mezi dva podlouhle eliptická, 4-6,5(-8) mm dlouhá, sytě modrá křídla.

Díky zcela ojedinělému tvaru květů pozná vítod hořký bez obtíží téměř každý laik. To, co se na první pohled zdá být korunou, jsou dva zveličelé, modře vybarvené lístky kalicha (zbývající tři lístky jsou drobné). Křídla k sobě v poupěti i po odkvětu přiléhají, svírají a chrání mezi sebou celý vnitřek květu. Pouze za plného rozkvětu se rozestupují a odkrývají světlou, vpředu roztřepenou korunu podivného vzhledu. Naspodu je srostlá, dole dřípená v zajímavý hřebínek, nahoře vybíhá ve dva vztyčené laloky. Je kratší než křídla.

S kvetoucím vítodem hořkým se můžeme setkat v letních měsících na suchých skalách, obnažených půdách, kamenitých stráních, řidšeji v nízkostébelných loukách, téměř výhradně na vápnitých podkladech. Od podhůří a hor stoupá až do alpínských poloh.

V České republice se vzácně vyskytuje v Moravskoslezských Beskydech, v okolí Hranic, v údolí Dyje a Jihlávky a u Dolních Kralovic. Na Slovensku se vyskytuje hojněji.

Vítod hořký je opylován drobným hmyzem, který musí za nektarem proniknout až na dno květu, přičemž se sosákem dotýká sliznaté blizny i prašníků.

Plodem jsou tobolky zcela sploštělého tvaru, kryté světle zelenými křídly. Semena jsou dvě, velká, hustě chlupatá, s velkým trojlaločným přívěskem (tzv. karunkulou). Přívěsek je potravou pro mravence, kteří pomáhají při šíření semen vítodu.

Vítod hořký žije příležitostně v symbióze s podhoubím hub.


Další články

Kyselina listová je známa též pod názvem folacin.
Odstranění bradavice pomocí různých postupů.
Ženšen v čínské medicíně objevil mytologický čínský císař Šen-nung.
Jarní kvetoucí rostliny se objevují s příchodem jara.
Kůže jelenice na indiánské oděvy.
Šikmá věž v Pise byla postavena jako zvonice chrámu.
Křižák pruhovaný žije zejména v jižnějších zemích.
Složení lidské lebky a její části.
Mochna jarní ohlašuje jaro svými žlutými květy.
Masožravé rostliny lákají hmyz svými pastmi.
Korejský ženšen je ingrediencí východní medicíny.
Co je to stetoskop a jeho vznik v devatenáctém století.
Mravenec lesní staví mraveniště ve tvaru typické kupy.
Kobylky a sarančata patří k hmyzu s proměnou nedokonalou.

Vítod hořký má neopadavé, stále zelené listy. Rostliny jsou morfologicky hodně variabilní, jejich vzhled závisí do značné míry od podmínek stanoviště.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů