Oko

Tádž Mahal, Indie

Tádž Mahal, Indie
Tádž Mahal, Indie. Obrázek: Wikipedia, autor: Thuresson.

Když v roce 1629 zemřela manželka indického mogula při porodu čtrnáctého dítěte, její manžel Šáhdžáhán ztratil nejen milovanou ženu, ale i chytrou politickou rádkyni. Údajně pro ni truchlil dva roky a učinil slib, že vybuduje pomník, který bude hoden její památky, stavbu zcela mimořádnou, které by se nemohlo rovnat nic na světě. A sotva zle popřít, že se mu to podařilo. Mumtáz Mahal (Vyvolená palácem) tak dostala neobyčejný náhrobek, který se nazývá zkratkou jejího jména - Tádž Mahal.

Tádž Mahal se proslavil po celém světě a přitahuje neuvěřitelná množství návštěvníků. Silueta známá z nesčetných fotografií se stala symbolem Indie.

Obraz Tádž Mahalu je prostě s Indií spjat. Lze ho navštěvovat opětovně a návštěvník bude znovu a znovu překvapen. V různých denních dobách působí za různého osvětlení na diváky vždy jinak. Chybí mu monumentální tíha pomníku, kterou by se dalo očekávat. Spíš činí dojem, že se vznáší mezi nebem a zemí. Jeho proporce, systematické členění, okolní zahrady a zrcadlení ve vodě se spojují v dojem, který návštěvníkům bere dech.

Tádž Mahal stavělo dvacet tisíc dělníků během 22 let. Je vybudován z mramoru, který byl dopravován z kamenolomů vzdálených 300 kilometrů, ale rozhodně to není budova celá v bílém. Do povrchu jsou vloženy tisíce drahokamů a polodrahokamů a pro kaligrafické výzdoby byl použit černý mramor. Cizelované mramorové obklady jsou uměleckými řemeslnými pracemi a vrhají fascinující stíny, vždy podle toho, podle jakým úhlem dopadá světlo.

Budova stojí uprostřed zahrad a vchází se do ní velkou vstupní branou, která symbolizuje vstup do ráje. Převyšují ji pavilony završené kupolemi a původně měla vrata ze stříbra, která byla ukradena a dnes jsou namísto nich vrata mosazná.

V roce 1658 se k moci prodral jeho syn Aurangzéb a zavřel otce na devět let až do jeho smrti do domácího vězení v pevnosti Ágra. Odtamtud mohl Šáhdžáhán vidět Tádž Mahal.


Další články

Ledvinovník západní plodí kešu oříšky.
Chalcedon je zdánlivě celistvý nerost.
Černé perly pochází z Tichomoří.
Pěstování pokojových rostlin v interiérech.
Jarní kvetoucí rostliny se objevují s příchodem jara.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slouží k udržování stability elektrické soustavy.
Mravenec lesní je užitečný obyvatel lesa.
Likvor cerebrospinalis je mozkomíšní mok.
Ženšen v čínské medicíně objevil mytologický čínský císař Šen-nung.
Vánoční rostliny, mezi které patří nejen vánoční stromek.
Kešu oříšky proti malárii obsahují kyselinu anacardovou.
Telangana je 29. stát Indie, ve kterém žije 35 miliónů obyvatel.
Korejský ženšen je ingrediencí východní medicíny.
Mochna jarní ohlašuje jaro svými žlutými květy.

Tádž Mahal je architektonická perla Indie. Od roku 1983 je Tádž Mahal součástí Seznam světového dědictví UNESCO. Stavba je 73 metrů vysoká.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů