Oko

Šrucha zelná

Šrucha zelná
Kvetoucí šrucha zelná (Portulaca oleracea). Obrázek: Wikipedia, autor: Archaeodontosaurus.

Šrucha zelná pochází pravděpodobně z Indie a západního Himálaje, kde roste planě až do výšky 5000 metrů nad mořem. Přirozený areál jejího rozšíření zasahoval kdysi až do Řecka. Dnes se vyskytuje zplanělá ve většině evropských zemí i v Jižní a Severní Americe. Daří se jí na místech, kde má dostatek slunce a tepla. Snadno se vysemeňuje a rychle se rozmnožuje, díky čemuž se stala plevelem, především v teplejších vinorodých oblastech. Jako zeleninu i jako léčivou rostlinu ji patrně používali již starověcí Egypťané. Rozšířená byla ve středověku, především v Anglii. Plané formě je blízká Portulaca oleracea var. silvestris s poléhavou lodyhou a s menšími načervenalými listy. Kulturní typy jsou vzpřímenější, vyšší, s většími a dužnatějšími listy. Vyskytují se v zelené a zlatožluté formě, se širokými a úzkými listy.

Pro příjemně nakyslou a lehce slanou chuť se šruchou ochucují saláty, majonézy, krémové polévky, masa, ryby nebo se upravuje jako salát. Vařením listy rychle ztrácejí aroma, a proto se přidávají rozkrájené až do hotového pokrmu.

Šrucha zelná vyžaduje teplejší prostředí a slunnou polohu. Je poměrně choulostivá na pokles teploty, a proto se buďto vysévá až v květnu naširoko přímo na záhon, nebo se vysazuje z předpěstovaných sazenic.


Další články

Zelná polévka s párkem posypaná zelenou petrželkou.
Tádž Mahal, Indie přitahuje množství návštěvníků.
Korejský ženšen je ingrediencí východní medicíny.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slouží k udržování stability elektrické soustavy.
Mochna jarní ohlašuje jaro svými žlutými květy.
Zámecký park Blatná obývá rodina současných vlastníků.
Zelná polévka ze sladkého zelí se 20 minut vaří.
Pěstování pokojových rostlin v interiérech.
New York Central Park je zdánlivě celistvá plocha.
Zahrada v červnu si žádá péči.
Ženšen v čínské medicíně objevil mytologický čínský císař Šen-nung.
Národní park Pirin na jihozápadě Bulharska.
Jarní kvetoucí rostliny se objevují s příchodem jara.
Likvor cerebrospinalis je mozkomíšní mok.

Šrucha zelná je jednoletá poléhavá nebo polovzpřímená rostlina s výhony dlouhými třicet až šedesát centimetrů. Listy jsou poměrně malé, podlouhlé, na špičce uťaté až vykrojené. Celá rostlina má dužnaté stonky i listy. Kvete drobnými kvítky bílé, žlutavé až červené barvy se zřetelnými listeny. Semeno je drobné, tmavošedé barvy.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů