Oko

Pěstování pokojových rostlin

Pěstování pokojových rostlin
Pěstování pokojových rostlin, zde Sparrmannia africana. Obrázek: Wikipedia, autor: Martin Bahmann.

Předpokladem úspěšného pěstování pokojových rostlin je střízlivý výběr rostlinného materiálu v závislosti na světelných, teplotních a vlhkostních poměrech daného interiéru.

Světlo je hnacím motorem fotosyntézy a nadto svou intenzitou a složením ovlivňuje individuální vývoj rostlin. Nároky různých druhů jsou v tomto směru značně rozdílné, obecně však světelná intenzita odpovídající nárokům dané rostliny brzdí prodlužovací růst rostliny. Výsledkem jsou rostliny pěkného vzrůstu s dobře vybarvenými listy. Rostliny, kterým se potřebného světla nedostává, vytvářejí protáhlé chabé stonky se světle zelenými listy. Obdobně působí na růst a především na tvorbu květů i poměr mezi denními intervaly světla a tmy (fotoperiodicita). Krátkodenní rostliny vyžadují kratší fotoperiody, při dlouhých obdobích světla nekvetou (např. kamélie, vánoční hvězda). Dlouhodenní rostliny potřebují dlouhodobější osvětlení (např. pelargónie). Jsou však druhy fotoperiodicky neutrální.

Z hlediska teplotních nároků existují pokojové rostliny celoročně teplomilné (20 až 26 °C), původem obvykle z tropů, dále rostliny vyžadující v zimě 16 až 18 °C a konečně rostliny přezimující při cca 6 °C. Závislost tvorby květů na teplotě (termoperiodicita) je u mnoha druhů rostlin výrazná - tyto převážně teplomilné rostliny vykvetou jen po předchozím snížení teploty na 5 až 14 °C po dobu 1 až 4 měsíců (některé druhy begónií, bugenvilea, sukulenty, cibuloviny).

Značné a rovněž rozdílné jsou požadavky pokojových rostlin na stupeň půdní a vzdušné vlhkosti. Do určité míry jsou tyto rostliny citlivé rovněž na kvalitu vody, především na stupeň její tvrdosti a na vyšší obsah chloru. Moderní interiéry, především ve městech, jsou zpravidla suché.

Nezanedbatelným problémem je také znečištění ovzduší, na růst rostlin negativně působí i nepatrné příměsi oxidu siřičitého a stopová množství svítiplynu (např. azalky, pelargónie). Pokojové rostliny nesnášejí průvan.

Uvedený výčet základních podmínek pro život pokojových rostliny potvrzuje úvodní větu, rozumný pěstitel přihlédne kke skutečnosti, že květinová dekorace tmavšího přízemního bytu musí mít jiný charakter než ve slunném bytě v nejvyšším patře věžáku.


Další články

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slouží k udržování stability elektrické soustavy.
Masožravé rostliny lákají hmyz svými pastmi.
Rattanakosin, Bangkok, Thajsko odráží odlesky jeho velikosti.
Písečné duny v Čechách a na Moravě nejsou jen výsadou pouští.
Likvor cerebrospinalis je mozkomíšní mok.
Korejský ženšen je ingrediencí východní medicíny.
Jarní kvetoucí rostliny se objevují s příchodem jara.
Mochna jarní ohlašuje jaro svými žlutými květy.
Složení lidské lebky a její části.
Ženšen v čínské medicíně objevil mytologický čínský císař Šen-nung.
Vánoční trubičky s vanilkovým krémem máčíme v polevě.
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova je dostupná na kole.
Pěstování datlí v Egyptě v tamních oázách.
Vánoční rostliny, mezi které patří nejen vánoční stromek.

Pěstování pokojových rostlin má vedle toho, že rostliny přispívají ke zvýšení vlhkosti vzduchu, význam především dekorativní.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů