Oko

Ledvinovník západní

Plody ledvinovníku západního
Plody ledvinovníku západního. Obrázek: Wikipedia, autor: Abhishek Jacob.

Původní vlastí ledvinovníku západního je tropická Amerika od Mexika po Peru a Brazílii a také Antily. Na pobřeží Malajska a do Afriky se dostal z Brazílie v 16. století a později zdomácněl v pobřežních oblastech tropických zemí. V podmínkách střední Evropy se pěstovat nedá. Semena ledvinovníku západního jsou známa pod názvem kešu oříšky.

Ledvinovník západní je vždyzelený strom se široce rozloženou korunou, dosahující výšky až 12 metrů. Listy má střídavé, kožovité, obvejčité, lysé, s čepelí 6 až 20 centimetrů dlouhou a 4 až 15 centimetrů širokou, řapík je dlouhý 1 až 2 centimetry, ke spodině ztlustlý, na svrchní straně zploštělý. Smetanově bílé až narůžovělé květy skládají květenství. Je to až 20 centimetrů dlouhá koncová lata, která velmi příjemně voní. Plodem je ledvinovitý oříšek dlouhá asi 3 centimetry a široký 2,5 centimetru, šedavě hnědý s tvrdým oplodím. Vsazený je v hruškovitě rozšířeném konci zdužnatělého hypokarpu (květní stopky srostlé s květním diskem). Jeho dužina je za plné zralosti červená nebo žlutá, měkká a šťavnatá, s pronikavou vůní a s tenkým kožovitým povrchem. Ledvinovité semeno v oříšku má červenavě hnědé osemení, dvě velké bílé dělohy a nepatrný zárodek.

Ledvinovník západní se zpravidla pěstuje ze semenáčků. Do jamky se sejí obvykle tři semena, z nichž se po vyklíčení nechá pouze jedna nejlépe vyvinutá rostlina. Někdy se také rozmnožuje vegetativně. Kvetoucí rostliny opylují mouchy, mravenci a jiný hmyz, ale pro zvýšení úrody se opylují i uměle. Pokud v období květu nastanou deště, snižuje se množství plodů.

Dužina hypokarpu se v tropech používá jako ovoce, je sladkokyselé osvěžující chuti. Obsahuje 88 % vody, 0,2 % bílkovin, 0,1 % tuku, 13 % cukrů a pektin a vitamin C a B2.

V oplodí je obsažen balzám, který na vzduchu černá. Používá se při výrobě nesmazatelného inkoustu, je součástí některých barev na textilie a využití nachází i při konzervování dřeva proti hnilobě.

Z ledvinovníku západního se získává klovatina podobné hodnoty jako arabská guma. Dřevo se prodávalo jako bílý mahagon.


Další články

Chalcedon je zdánlivě celistvý nerost.
Pěstování pokojových rostlin v interiérech.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slouží k udržování stability elektrické soustavy.
Mravenec lesní je užitečný obyvatel lesa.
Ženšen v čínské medicíně objevil mytologický čínský císař Šen-nung.
Tropický deštný prales vytváří opravdové království stromů.
Vánoční rostliny, mezi které patří nejen vánoční stromek.
Kešu oříšky proti malárii obsahují kyselinu anacardovou.
Likvor cerebrospinalis je mozkomíšní mok.
Bizon americký představuje nemohutnější zvíře amerického kontinentu.
Korejský ženšen je ingrediencí východní medicíny.
Jarní kvetoucí rostliny se objevují s příchodem jara.
Mochna jarní ohlašuje jaro svými žlutými květy.
Jaspis tvoří směs chalcedonu, křemene a opálu.

Ledvinovník západní je až 12 metrů vysoký tropický strom z čeledi ledvinovníkovité. Jedná se o nižší, silně rozvětvený strom.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů