Oko

Chalcedon

Chalcedon
Chalcedon pocházející z Rio Grande do Sul, Brazílie. Obrázek: Wikipedia.

Vejčité nebo kulovité agregáty chalcedonu, které se nacházejí v Podkrkonoší, jsou nápadné drsným, často ledvinitým povrchem a jejich vnitřek má kalně modrošedou nebo žlutavou barvu. Matečnými horninami těchto útvarů jsou melafyrové mandlovce, kde tvořily výplně dutin, a z nichž se po zvětrání dostaly do sutí a náplavů.

Zdánlivě celistvý nerost chalcedon nám prozradí na výbrusu pod mikroskopem své složení z velmi jemných, rovnoběžných nebo paprsčitě uspořádaných vláken. Chalcedon je totiž mikrokrystalickou odrůdou křemene a má i řadu dalších odrůd, které se odlišují svými optickými vlastnostmi (kvarcín, lutecit, lussatit). Často bývá zbarven nerostnými barvivy, např. práškovitým krevelem na červeno, limonitem na žluto, chlority na zeleno. Některé chalcedony, jejichž vlákna nejsou příliš hustá, lze barvit uměle. Kdysi tajené návody na jejich umělé barvení jsou v současnosti obecně známé.

V přírode se chalcedon vyskytuje jako výplň dutin čedičových a melafyrových mandlovců, častěji i v dutinách povrchových částí rudních ložisek, na trhlinách hadců nebo vytváří hlízy ve vápencích. Z dutin známe vrstvy s ledvinitým nebo hroznovitým povrchem, nezřídka i úhledné krápníky a pupenité agregáty. Obvykle bývá jen průsvitný až neprůhledný, matně i voskově lesklý a mívá rovný nebo výrazně tříšťnatý lom. Barevných odrůd chalcedonu je mnoho. Patří mezi ně soustředně proužkatý achát, černobílý onyx, červený karneol, jablečně zelený chrysopas, pestrobarevný jaspis a množství dalších.

Nálezy krásných exemplářů chalcedonu pochází z okolí Rudic u Blanska na Moravě. V zahraničí se nalézá ve Štýrsku (Erzberg), Německu, na Islandu, v Brazílii a v Uruguayi.

Ve starověkém Řecku a Malé Asii byl chalcedon používán jako ozdobný kámen a jeho název pochází od města Kalchedonu nedaleko dnešního Istanbulu. Jeho obliba vydržela až do dnešních dní, je trvanlivou surovinou k výrobě šperkových kamenů a drobných uměleckých předmětů. Používá se také při výrobě třecích misek pro chemické laboratoře, ložisek a břitů přesných vah a součástek pro přesné měřicí přístroje.


Další články

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova je dostupná na kole.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slouží k udržování stability elektrické soustavy.
Masožravé rostliny lákají hmyz svými pastmi.
Rattanakosin, Bangkok, Thajsko odráží odlesky jeho velikosti.
Složení lidské lebky a její části.
Achát byl nazýván měsíční kámen.
Likvor cerebrospinalis je mozkomíšní mok.
Korejský ženšen je ingrediencí východní medicíny.
Vánoční rostliny, mezi které patří nejen vánoční stromek.
Jarní kvetoucí rostliny se objevují s příchodem jara.
Mochna jarní ohlašuje jaro svými žlutými květy.
Ženšen v čínské medicíně objevil mytologický čínský císař Šen-nung.
Jaspis tvoří směs chalcedonu, křemene a opálu.
Pěstování pokojových rostlin v interiérech.

Chalcedon se tvoří většinou v dutinách hornin různého druhu, avšak převážně v chladnoucím magmatu, kde vzniká za nízkých teplot jako sraženina silikátových roztoků.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů