Oko

Lomikámen pižmový

Lomikámen pižmový
Lomikámen pižmový (Saxifraga moschata).

Lomikámen pižmový (Saxifraga moschata) je plolštářovitě trsnatá rostlina s mírně shloučenými přízemními růžicemi listů. Zelené, bylinné listy jsou klínovité, vpředu tupě 3-5zubé až 3-5klané (přimíšeny bývají i úzké celokrajné listy). Z listových podušek se zvedají 1-12 centimetrů vysoké lodyhy, nahoře věnčené mírně shloučenými, 1 až 11květým květenstvím. Nenápadné květy, 0,8-1 cm v průměru, jsou žlutozelené, s 5 korunními lístky a 2 bliznami.

Lomikámen pižmový je neobyčejně proměnlivá rostlina, především v odění a ve tvaru listů. V Evropě se rozpadá do téměř třiceti geografických variet, jejichž znaky silně kolísají. Někdy je zřejmé, že velká variabilita je výsledkem měnících se stanovištních podmínek, jindy se zdá, že má vnitřní, genetické příčiny.

Zvláštní místní varieta roste v Krkonoších, ale pouze na polském území. V Západních Karpatech rostou dvě plemena, obě endemická.

Vůně listů připomíná některým lidem vůni pižma. Listy, přestože jsou měkké, bylinné, bez vápnitých inkrustací, jsou velmi odolné a zimu přečkávají zelené. V květech dozrávají nejdříve blizny (u většiny lomikamenů je tomu naopak). Na dně květu, na horní ploše ponořeného semeníku, se za slunných dnů lesknou pouhým okem dobře viditelné krůpěje viskozního nektaru. Semena se z uschlých lodyh vysévají i přes zimu, kdy vítr přispívá k jejich šíření po sněhovém povrchu.


Další články

Mrtvé moře obklopuje nehostinná oblast.
Rozhledna na Signálu je dostupná i na kole.
Svatý grál má své místo v evropské mytologii.
Město Sankt Peterburg bylo založeno v době vrcholu moci dynastie Romanovců.
Kondor andský patří k nejohroženějším druhům ptáků.
Rozhledna Klínovec je dostupná i na kole.
Medyněk vlnatý se lidově nazývá metlica.
Draví ptáci jsou uzpůsobeni k plachtění vzdušnými proudy.
Výbuch sopky Hora Svaté Heleny se odehrál 18. května 1980.
Mustafa Kemal Atatürk Otec Turků.
Svatý František z Assisi založil řád minoritů.
Bazilika svatého Františka z Assisi stojí ve střední Itálii.
Vánoční rostliny ve vánočním čase.
Šikmá věž v Pise byla postavena jako zvonice chrámu.

Lomikámen pižmový je rostlina, původem pocházející ze střední a jižní Evropy, která tvoří koberce z růžic různě tvarovaných listů.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů