Oko

Žindava evropská

Žindava evropská
Žindava evropská (Sanicula europaea).

Žindava evropská (Sanicula europaea) je vytrvalá bylina s krátkým, téměř vodorovným oddenkem, který je pokryt vlákny a na konci nese zbytky řapíků listů z minulého roku a ve stáří je vícehlavý. Lodyha je většinou jen jedna, přímá, jednoduchá a ostře hranatá. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté s čepelemi v obrysu okrouhle srdčitými, 4-8 cm v průměru, dlanitě 3-5dílnými, ostře zubatými. Listy lodyžní nejsou obvykle vyvinuty, a pokud jsou přítomny, jsou méně dělené, hořejší přisedlé. Květenství je vrcholové, v podobě chudého okolíku, jehož postranní paprsky jsou vidličnatě větvené a listeny obalů i obalíčků krátké. Oboupohlavné kvítky jsou většinou přisedlé a samčí krátce stopkaté. Jsou složeny z pěti čárkovitě šídlovitých kališních lístků a pěti bělavých nebo načervenalých korunních plátků a pěti tyčinek. V oboupohlavních kvítcích nalézáme pestík, složený ze dvou plodolistů, se dvěma bliznami, posléze zpět spirálovitě zatočenými a mnohem delšími než kališní lístky. Plod je dvounažka, kulovitá nebo krátce vejčitá, 4 až 5 mm dlouhá, na všech stranách porostlá háčkovitými ostny. V době zralosti se poltí na dvě poloviny. Kvete od května do července.

Žindava evropská roste v humózních, stinných lesích, především listnatých a smíšených, a to z roviny až dosti vysoko do hor. Často ji nacházíme až v pásu kosodřeviny. Je domovem v Evropě, severní Africe, západní Asii a také v pohořích v tropické Africe, kde například v Kamerunu vystupuje až do výše 2500 metrů n. m. V poněkud odchylných formách roste také v jižní Africe, jižní, střední a východní Asii a na Sundských ostrovech.

Semena se díky tomu, že jsou porostlá háčkovitými chlupy, snadno zachycují na srsti zvířat, které je poté roznáší po krajině. Kořen a listy nacházely dříve uplatnění v lidovém léčitelství.


Další články

Vodní zámek Blatná se stal v 18. století sídlem pánů ze Sereyiů a Hildprandtů.
Strnad obecný je druh pěvce.
Sonda Cassini zkoumá planetu Saturn.
Rozhledna na Strážné byla postavená v roce 2013.
Město Sankt Peterburg bylo založeno v době vrcholu moci dynastie Romanovců.
Pavouk tarantule je velký a huňatý.
Jezero Magadi má místy hladinu mramorovitou zkrystalizovanými usedlinami soli.
Koloseum v Římě měří po obvodu téměř 500 metrů.
Zámek Chyše stojí v polovině cesty mezi Karlovými Vary a Rakovníkem.
Vírník obecný je vodní brouček.
Římská republika prošla dlouhou cestou od městského státu k impériu.
Krátkonožka evropská je drobný scink.
Křižák obecný se živí drobným hmyzem, větším létajícím hmyzem, kobylkami, sarančaty.
Zámek Dymokury je dnes pro veřejnost přístupný.

Žindava evropská dorůstá do výšky až 60 cm. V lidovém léčitelství se používala při léčení těžko se hojících ran a byla prostředkem proti krvácení.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů