Oko

Lev pustinný

Lev pustinný
Lvi pustinní jsou společenská zvířata a žijí ve smečkách.

Lev pustinný je silná kočkovitá šelma, jejíž síle a útoku odolá málokteré zvíře. Jen dospělý slon, nosorožec a buvol jím nejsou ohroženi. Avšak ačkoli lev pustinný znamená pro téměř každé zvíře smrtelné nebezpečí, nezpůsobuje vždy jeho přítomnost mezi zvěří poplach. Na rozdíl od jiných kočkovitých šelem žijí lvi ve skupinách. Když lví skupina, zahrnující několik dospělých a mláďaty, kráčí zcela zvolna křovím porostlou stepí, nevěnují jí ostatní zvířata zvláštní pozornost. Pozorně sice lvi pozorují, avšak neprchají. Z daleka viditelní a zvolna kráčející lvi jsou znamením, že jsou nasyceni a nejdou na lov. Ani jejich řev okolí příliš nevzruší.

Zcela jinak se však začnou zvířata chovat, když zahlédnou lva, který se přitisknut k zemi snaží nepozorovatelně přiblížit. To se antilopy, zebry i všechna ostatní zvířata dávají okamžitě do zběsilého úprku, protože podle zkušenosti je plížící se lev hladový.

U lva pustinného se vyvinul pohlavní dimorfismus. Mají pískově žlutou srst, která výborně splývá s barvou okolí. Samec je však mnohem mohutnější než samice a na krku mu vyrůstá dlouhá, červenohnědě zbarvená hříva. Dříve žili lvi v celé Africe, ale nynější stavy jsou již jen pozůstatkem původních počtů. Dnes žijí jižně od Sahary a na poloostrově Káthijávar v Indii.

Březost lvic trvá přibližně stejnou dobu, jako je tomu u tygřic a za 102 až 105 dnů po spáření rodí 2 až 6 mláďat, která jsou 5 až 14 dnů nevidomá. Během odchovu mláďat zůstává samec s rodinou pohromadě.


Další články

Planeta Venuše se vyznačuje velmi hustou atmosférou.
Silenka bezlodyžná tvoří nizoučké polštáře, hustě obsypané květy.
Andalusit se vyskytuje všude tam, kde do břidlic pronikly žuly.
Zatmění Slunce a Měsíce patří k nejpřitažlivějším kosmickým jevům.
Antilopa Derbyho se řadí do podčeledi lesoni.
Město Sankt Peterburg bylo založeno na vrcholu moci dynastie Romanovců a někdy bývá nazýváno Benátky severu.
Kam Slunce nechodí, tam chodí lékař.
Šavlozubý lev Smilodon představoval dominantního predátora čtvrtohorních ekosystémů.
Jetel plazivý roste přirozeně v příkopech, na lukách, pastvinách a u řek.
Co znamená kolo kolem Měsíce, jedná se patrně o korónu.
Lev indický je poddruh lva pustinného.
Radioastronomie pomáhá zkoumat vesmír.
Antilopy lesoni obývají především lesy a džungle.
Artróza je nemoc kloubů a mnoho lidí si ji plete a artritidou.

Lev pustinný Lev je se svojí váhou, kdy samec váží 150 až 250 kilogramů a samice 120 až 150 kilogramů, druhá největší kočkovitá šelma po tygrovi. V minulosti lvi žili v celé Africe, Asii, Evropě a dokonce i v Americe, dnes je najdeme již pouze v Africe a na několika místech v Indii.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů