Oko

Mádie setá

Mádie setá
Mádie setá kvete žlutavými květy.

Mádie setá (Madia sativa) pochází z Jižní Ameriky, kde se (především v Chile a Peru) hojně pěstuje. Odtud se její pěstování rozšířilo i do Severní Ameriky a později i do Evropy, kde se nejvíce pěstovala na jihu Německa. Do dnešní doby se však pěstování mádie seté většinou nedochovalo pro nestejnoměrné dozrávání květních úborů.

Mádie setá je jednoletá, až 1 metr vysoká žláznatě chlupatá rostlina. Stonek se v horní polovině zpravidla větví. Listy jsou obvykle střídavé, přisedlé, dlouze kopinaté, celokrajné. Žlutavé květy jsou seskupeny v kulovité úbory, které vyrůstají na koncích větví v úžlabí listů. Úbory mají jednořadé zákrovy. Obvodové květy úboru jsou jazykovité. Plodem jsou šedivé, smáčklé nažky bez chmýru.

Mádie setá se pěstuje ze semen na teplých výslunných polohách v propustných, dostatečně provzdušněných půdách. Při řidším výsevu se bohatě větví, čímž by se dal zvýšit výnos. Stanovit vhodnou dobu sklizně pro dosažení nejvyššího výnosu je však velmi obtížné, neboť jednotlivé úbory na rostlinách rozkvétají postupně a postupně také dozrávají. Stává se proto, že některé nažky jsou ještě nedozrálé a jiné již samovolně vypadávají, což má za následek snižování výnosů. To byl důvod, proč se v mnoha zemích od jejího pěstování upustilo.

Semena obsahují až 40 % oleje, který se svou kvalitou téměř vyrovná oleji olivovému. V Americe se semena zpracovávají jednak na potravinový olej, jednak na olej technický, který se nejčastěji používá ke svícení a na mazání strojů a dále se uplatňuje při výrobě mýdla. V medicíně se madiový olej používá na rány, protože má hojivé účinky.


Další články

Lidé a rostliny spolu žijí již od pradávna.
Kyjovka šupinatá žije ve Středozemním moři.
Vědci objevili 8000 let starý olivový olej při stavbě silnice.
Pikantní pstruh chutná se zeleninovou oblohou.
Kudu velký býval vyhledávanou loveckou trofejí.
Zlatý poklad z Qatny v západní Sýrii, kde nalezli archeologové bohatě vybavený královský hrob.
Kudu malý žije ve východní Africe.
Amazoňan kubánský žije na Kubě a dalších ostrovech.
Údolí králů v Egyptě se stalo místem posledního odpočinku faraonů 18., 19. a 20. dynastie.
Pěstování datlí v Egyptě na datlové palmě.
Makak červenolící žije ve skupinách.
Siegfried a poklad Nibelungů ukrytý ve vodých Rýna.
Ostrov Srí Lanka oplývá divukrásnou přírodou.
Mořské řasy dorůstající do rozměrů až šedesáti metrů.

Mádie setá je jednoletá, až 1 metr vysoká žláznatě chlupatá rostlina původem z Jižní Ameriky.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů