Oko

Dikobraz běloocasý

Dikobraz běloocasý
Dikobraz běloocasý (Hystrix indica) je velký hlodavec s typickými ostny.

Zatímco někteří savci upoutávají lidskou pozornost svou ztepilostí, jiní jsou nápadní různými ozdobami hlavy a mnozí jsou výrazně zbarveni nebo mají zajímavý způsob života. Mezi savce s mimořádnými vlastnostmi patří i dikobrazi. Lidmi bývají obvykle považováni za příbuzné našeho ježka, a to pro své bodliny, jimiž mají pokrytý hřbet i ocas. I přes tuto určitou tvarovou podobnost však nemají dikobrazi s ježky nic společného.

Patří naopak mezi hlodavce, od nichž se však tvarem a především pokryvem těla liší. O příslušnosti dikobrazovitých (Hystricidae) k hlodavcům rozhoduje především tvar chrupu a způsob života.

Dikobrazi běloocasí jsou dosti zavalití a mohutní. Mají hmotnost od 10 do 15 kilogramů, přičemž délka jejich těla se pohybuje mezi 57 až 68 centimetry a ocas měří 5 až 12 centimetrů. Tlama je krátká, tupě zakončená a horní pysk je rozpolcen podobně jako např. u zajíce. Černobíle kroužkované bodliny nejsou jejich jediným pokryvem těla. Přední část těla je porostlá tuhými a dosti dlouhými štětinami, které na hlavě a na krku vyrůstají v jakousi hřívu. Na tlamě má dikobraz jemnější chlupy. Bodliny jsou dvojího druhu, některé jsou 30-40 centimetrů dlouhé a na koncích zakončené ostrými hroty, jiné jsou mnohem kratší, tlustší a na koncích pohárkovitě rozšířené.

Dikobraz se zdržuje na suchých místech zarostlých křovím od Kavkazu až po Indii. Přes den odpočívá v norách, v noci se vydává za potravou. Živí se rostlinnou potravou, kterou vyhledává především čichem. Páří se zpravidla v dubnu a po 63 až 112 dnech březosti vrhá samice 1 až 4 mláďata, pokrytá měkkými bodlinkami. Asi po 2 měsících se mláďata osamostatňují a ve stáří jednoho roku dospívají.


Další články

Sůl hrála v historii vždy významnou roli.
Amazoňan kubánský žije na Kubě a dalších ostrovech.
Krajník pižmový patří mezi chráněné živočichy.
Černé fazole se hodí jako příloha.
Ostrov Srí Lanka oplývá divukrásnou přírodou.
Netýkavka nedůtklivá roste také na území České republiky.
Město Phnompenh je metropole Kambodže.
Inflace a starověký Babylon po smrti Alexandra Velikého.
Slivoň trnka kvete v březnu a dubnu.
Byzantská říše po celou dobu své existence čelila nájezdům.
Vesuvian se nachází i severozápadně od Chebu.
Sůl kamenná vytváří velké krystaly.
Babylonská říše byla významným centrem Mezopotámie.
Zlatý poklad z Qatny v západní Sýrii, kde nalezli archeologové bohatě vybavený královský hrob.

Dikobraz běloocasý je velice přizpůsobivé zvíře obývající jihovýchodní a Střední Asii a také Blízký východ. Jedná se o zvíře s noční aktivitou, přes den spí ve vyhrabaných norách, ve škvírách pod kameny nebo v jeskyních.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů