Oko

Pošvatky slouží jako indikátory čistoty vody

Larva pošvatky
Larvy pošvatky mají schopnost hlídat čistotu vody.

Indikátor může být chemický, technický, zkrátka různý. V ekologii toto slovo označuje organismus prozrazující přítomnost nebo nepřítomnost určitého jevu, v tomto případě znečištění vody. Indikátorů čistoty vody, tedy organismů, které žijí jen v čistých vodách, je celá řada, od bičíkovců a prvoků přes různé rostliny až po obratlovce. Tentokrát však budeme psát o starobylém hmyzu, který se jmenuje pošvatky, latinsky Plecoptera.

Proč právě pošvatky? Měkká křídla některých druhů tohoto hmyzu jsou stočena do trubičky kolem dlouhého dvanáctičlenného zadečku, podle čehož dostal celý řád české jméno.

Pošvatky patří k nejstarobylejším typům hmyzu, jejich zástupce známe již z prvohor, z devonu a dodnes žijí na Zemi druhy s velmi neobvyklým typem žilkování křídel. Všechny pošvatky mají křídla hustě žilkovaná, ale na Tasmánii žijí pošvatky z čeledi Eustheniidae, které mají síťovanou celou plochu křídla, příčkami jsou spojeny i tzv. vanální žilky, což je u současného hmyzu velice neobvyklé - jsou to skutečné žijící fosilie. Také v Austrálii a na Novém Zélandě žijí druhy podobné vymřelým druhohorním pošvatkám.

Starobylý znak nepředstavuje jen žilnatina křídel, ale také tvar noh. Všechny tři páry jsou si navzájem velmi podobné, články tříčlenných chodidel jsou neotrněné, pouze poslední článek nese dva drápky. Hruď je složena ze tří zřetelně oddělených článků. Pošvatky mají tvarově téměř shodné i články zadečku, aspoň prvních deset. Poslední dva články zadečku jsou přeměněné a redukované a nesou dva štěty, buď krátké, jen jednočlenné nebo dvoučlenné, anebo dlouhé, podobné tykadlům. Tykadla pošvatek jsou dlouhá, mnohočlenná, mohou mít i sto článků.

Dospělé pošvatky váhavě poletují nebo posedávají na rostlinstvu kolem vod, samice se často třepotají nad hladinou, nebo se na ni přímo snášejí, aby do vody nakladly vajíčka. Žijí jen několik dnů, nejvýše týdnů.

Larvy žijící ve vodě jsou naopak poměrně dlouhověké, některé mohou žít i několik let. Některé z nich jsou dravé, jiné býložravé a mnohé druhy si potrpí na smíšenou potravu.

V čem spočívá jejich schopnost hlídat čistotu vody? Pošvatky mají velmi měkké tělo a v prvních larválních stadiích dýchají celou pokožkou, díky čemuž jsou mimořádně silně vystaveny působení všech ve vodě obsažených škodlivin a navíc mohou žít pouze tam, kde je ve vodě rozpuštěno velké množství kyslíku. Každé znečištění vody ihned počet pošvatčích larev ve vodě prudce sníží nebo je dokonce zcela vyhubí. I starší larvy jsou velmi citlivé, a zejména jejich keříčkovité žábry, vyvinuté na různých částech těla velice snadno utrpí působením různých nečistot, rozpuštěných nebo rozptýlených ve vodě. Proto také pošvatek ubývá a některé druhy, popisované v první polovině našeho století jako hojné, se již zcela vytrácejí. Tyto živé zkameněliny jsou vůči negativním vlivům působícím na životní prostředí ještě bezbrannější než jiné druhy živočichů.

Některé z druhů pošvatek:

Pošvatka pražská
Pošvatka okrajová
Pošvatka karpatská
Pošvatka jarní
Pošvatka dvoutečná
Pošvatka kanadská
Pošvatka Klapálkova
Pošvatka žlutonohá


Další články

Kudu velký býval vyhledávanou loveckou trofejí.
Pikantní pstruh chutná se zeleninovou oblohou.
Mořské řasy dorůstající do rozměrů až šedesáti metrů.
Pitná voda z moře tvoří téměř nevyčerpatelnou světovou zásobárnu.
Rajská brána Florencie je zdobena výjevy ze Starého zákona.
Kontryhel obecný má při povrchu půdy statný oddenek.
Kudu malý žije ve východní Africe.
Sladkovodní řasy jsou díky obsahu chlorofylu fotosyntézy schopné.
Slovenské ledové jeskyně ve kterých můžeme vidět ledové krápníky.
Turecká káva musí mít na povrchu pěnu.
Ryby v kořeněném těstíčku osmažíme v rozpáleném oleji.
Pravý maďarský paprikáš podáváme s těstovinami nebo rýži.
Ranní káva zve do nového dne.
Makak červenolící žije ve skupinách.

Pošvatky slouží díky svojí citlivosti na znečištění jako indikátory čistoty vody.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů