Oko

Řeřišnice luční

Řeřišnice luční
Řeřišnice luční roste nejčastěji na zamokřených loukách a pastvinách, v okolí křovin, v příkopech a podobných vlhkých travnatých místech.

Řeřišnici luční se nedá přisoudit jedna barva květů. I když samy o sobě vypadají zblízka její květy bíle, po jejich rozkvětu zbarví na jaře louku do růžové barvy.

Řeřišnice luční je až půl metru vysoká víceletá bylina s dutou lodyhou. Členěné listy v přízemní růžici mají okrouhlé lístky, lodyžní listy jsou čárkovité. 10 až 15 mm velké květy vyrůstají v hroznovitém květenství. Doba květu je od dubna do června. Plodem je šešule, dlouhá 28 až 40 mm a široká 1 až 2 mm, odstávající na dlouhé stopce. Má dvě chlopně, které se po uzrání oddělují zdola nahoru a obloukovitě zkrucují. Semena mají světle hnědo barvu, jsou podlouhlá, o velikosti přibližně 1 mm.

U našich sousedů v Německu nazývali řeřišnici luční bouřkovou bylinou, protože jí bylo přisuzováno, že když ji někdo utrhne, bude potrestán úderem blesku. Toto sice nebylo potvrzeno, nicméně při trhání řeřišnice vás může postihnout jiná nepříjemnost, můžete se dotknout plivanec připomínající pěnu na lodyze. Vytvářejí ji larvy pěnodějky obecné.

Řeřišnice luční roste na vlhkých zamokřených lukách a pastvinách, příkopech, březích vod a podobných vlhkých travnatých místech. V oblibě má také luhy.


Další články

Souhvězdí Ryb tvoří několik hvězd přímo pod čtvercem Pegasa.
Minojská civilizace a její kultura položila základy klasického Řecka.
Ostrov Uznojem omývají vody Baltu.
Měchýřovka Edwardsova je tvořena volně plovoucí kolonií polypovců.
Psychologický význam barev vytváří emoční atmosféru.
Jak funguje pasivní dům, který dokáže dosáhnout nižší spotřebu energií.
Velikost atomu vynikne v porovnání s golfovým míčkem.
Práce s energií je podstata cvičení Qi Gong, aby si člověk mohl naplno užívat krásy světa.
Cinabarit se používá na získávání rtuti.
Singapurský ostrov Sentosa slouží obyvatelům města k zábavě a rekreaci.
Kuklík městský roste v křovinách, světlých lesích a na lesních okrajích.
Petrklíč je léčivá bylina jarního času.

Řeřišnice luční nemá v současné době hospodářský význam, v minulosti byly její mladé listy časně z jara sbírány na salát jako jeden z prvních jarních zdrojů vitamínu C.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů