Oko

Maďarské termální lázně Bükfürdö

Maďarské termální lázně Bükfürdö
Maďarské termální lázně Bükfürdö, pohled z výšky.

Termální lázně Bükfürdö patří k nejoblíbenějším lázním v Evropě a jsou druhé největší v Maďarsku. Nejenže si v nich odpočinete, navíc vám mohou pomoci dát si dohromady pošramocené zdraví. A to za výlet rozhodně stojí.

Maďarsko, které se oprávněně honosí názvem "země termálních vod", nabízí nejen přírodní bohatství ve formě termálních pramenů, ale také celou řadu historických památek, které jsou často spojeny s historií naší země. Užijete si zde pobyt plný relaxace, hýčkání a rozmazlování vašeho těla, které si vydatný odpočinek zajisté zaslouží.

Nejoblíbenější je lázeňské městečko Bük, které se nachází v severozápadní části Maďarska, na rozhraní podhůří Alp a Malé uherské nížiny.

Za svůj vznik vděčí termální lázně Bükfürdö šťastné náhodě, kdy v polovině 50. let minulého století při hledání ropy vytryskl z vrtu vodní sloupec, vysoký 70 metrů. Díky tomuto 58 °C horkému pramenu se do té doby neznámé městečko Bük stalo jednou z nejnavštěvovanějších oblastí Maďarska, známou po celé Evropě.

Tato voda je vhodná pro léčení a zmírnění bolestí zad, na artrózu, osteoporózu, hybnost kloubů, rehabilitace po operacích a úrazech, na gynekologické a močové problémy a pro celkovou relaxaci a uvolnění. Není vhodná pro lidi se slabým srdcem a trombózou.

Při prvním pobytu v termální vodě lázní Bükfürdö by neměla přesáhnout dvacet až třicet minut. Když se vám zatočí hlava nebo pocítíte nevolnost, musíte termální vodu opustit. Pokud se cítíte dobře, můžete podruhé zůstat ve vodě déle. Poté, co vylezete z vody, měli byste se osprchovat, aby se z těla smyly termální soli.

Do termálních lázní Bükfürdö jezdí lidé především kvůli hlavnímu bazénu, který je venkovní, polozastřešený a schází se do něj jednak ze strany parku, jednak také přímo z budovy. Voda je teplá kolem 37 °C, je dosti kalná, takže je v ní vidět na asi jen třicet centimetrů. Návštěvníci zde relaxují, proto se ve vodě neplave, necáká, lidé nepokřikují a jen málokdo s sebou bere děti. V chladnějších dnech pak návštěvníci ocení příjemný rozdíl teplot a v bazénu se prohřejí.


Další články

Dešťová voda je zdroj budoucnosti a zítřejších dnů.
Rosettská deska byla klíčem při luštění egyptského písma.
Ledovec Vatnajökull tvoří přibližně 20 ledovcových splazů.
Kuklík městský roste v křovinách, světlých lesích a na lesních okrajích.
Termální lázně onsen spojuje tradici s dneškem.
Singapurský ostrov Sentosa slouží obyvatelům města k zábavě a rekreaci.
Rákosník proužkovaný se živí hmyzem.
Lázně hammam patří do turecké kultury.
Tapiserie z Bayeux má epizodickou strukturu.
Parní lázeň plní funkci funkci tělesné či duševní očisty.
Trepanace lebky byla prováděna až do středověku.
Sysel obecný měří 25 až 29 cm.

Nejrychlejší cesta autem je přes Slovensko. Maďarské termální lázně Bükfürdö jsou od slovenských hranic vzdáleny 113 kilometrů a dojet se do nich dá za přibližně jednu hodinu a padesát minut. Je pár set metrů od termálních lázní se lze ubytovat ve Ferien Häuses - prázdninových domcích a chatách a přibližně dva kilometry odtud se lze ubytovat ve vesnici Bük, kde téměř každý dům nabízí ubytování.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů