Oko

Kuklík městský

Kuklík městský
Kuklík městský je žlutě kvetoucí vytrvalá bylina.

Kuklík městský (Geum urbanum) je vytrvalá bylina s šikmým, nevětveným a až 2 centimetry tlustým oddenkem, ze kterého vyrůstá růžice přízemních listů, které jsou krátce řapíkaté, přetrhovaně lichozpeřené, se 3-9 okrouhle vejčitými, dvakrát nepravidelně zubatými lístky, z nichž koncový je trojlaločný, řidčeji pětilaločný. Lodyhy, vyrůstající z úžlabí přízemních listů, jsou téměř přímé, chudě rozvětvené, pýřité, hranaté a nesou na spodní části tříčetné, nahoře třílaločné listy s velikými palisty, které se podobají listům. Listy jsou porostlé na obou stranách chlupy a stopkatými žlázkami. Pětičetné květy jsou dosti malé a nenápadné, přímé, na dlouhých stopkách, které jsou pýřité, roztroušeně žláznaté a chlupaté. Kalich je složen z pěti vejčitě kopinatých, 3-8 mm dlouhých, chlupatých a za plodu zpět přehrnutých lístků. Kalíšek je o polovinu menší. Pět korunních plátků, jasně žlutě zbarvených, 3-7 mm dlouhých a okrouhle vejčitých, brzo opadává. Nažky jsou štětinatě chlupaté, dolní část přívěsku je lysá, 3-4krát delší než horní, která je naspodu chlupatá. Konec přívěsku je háčkovitý, takže se nažky snadno zachycují na srst zvířat, a ta je roznášejí po krajině. Přichycují se také snadno na šaty, především punčochy. Kvete od května do října.

Kuklík městský je velmi rozšířená rostlina, která roste v křovinách, světlých lesích a na lesních okrajích, u zdí, na pustých místech z nížiny až do hor. Najdeme ji v celém mírném pásu Evropy a Asie a také v severní Africe. Na jih zasahuje areál jeho rozšíření až do Himálaje a ne sever v Evropě až na Lofoty. Rozšířena je rovněž v Severní Americe. Zavlečena byla také do Austrálie.

Sušených oddenků bylo používáno v lidovém léčitelství. Vedle jiných látek obsahují také množství éterického oleje, který se při usychání rozkládá a voní po karafiátech.


Další články

Souhvězdí Ryb tvoří několik hvězd přímo pod čtvercem Pegasa.
Štorchův dům Praha.
Práce s energií je podstata cvičení Qi Gong, aby si člověk mohl naplno užívat krásy světa.
Kardamon obecný pochází z Přední Indie.
Žofínský prales byl založen roku 1838.
Jak funguje pasivní dům, který dokáže dosáhnout nižší spotřebu energií.
Bohyně Ištar na cestě do podsvětí.
Měchýřovka Edwardsova je tvořena volně plovoucí kolonií polypovců.
Petrklíč je léčivá bylina jarního času.
Velikost atomu vynikne v porovnání s golfovým míčkem.
Dům Granovských Praha je zajímavý patrovou lodžií s arkádovými oblouky.
Amazonský prales je ohrožený a dokáže s děsivou rychlostí mizet.

Kuklík městský byl také v dřívějších dobách považován za kouzelnou rostlinu do škapulíře zahánějící zlé duchy.

Kuklík městský je rostlina vlhkých, stinných a polostinných areálů s humózní půdou jako jsou křoviny, lemy listnatých lesů, parky, málo obhospodařované zahrady, lužní lesy a také rumiště a býlím zarostlé rozvaliny, včetně mnoha dalších lidskou činnosti ovlivněných stanovišť.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů