Oko

Kardamon obecný

Kardamon obecný
Rostlina kardamon obecný je statná bylina z čeledi zázvorníkovitých.

Kardamon obecný (Elettaria cardamomum) pochází z Přední Indie, kde roste planě ve vlhkých horských lesích, především na Malabarském pobřeží. Planě roste také na Srí Lance, kde se také pěstuje, stejně jako na Jávě, Antilách a v Quatemale.

Kardamon obecný je vytrvalá, 2 až 4 metry vysoká rostlina vyrůstající z tlustého masitého oddenku. Kopinaté, krátce řapíkaté listy mají čepel dlouhou až 70 centimetrů a širokou 8 centimetrů, na rozhraní pochvy a čepele je podobně jako u našicht trav tupý jazýček. Květonosné lodyhy jsou na spodu porostlé šupinami a dorůstají do výšky asi 60 centimetrů. Květy vyrůstají po 3-6 v úžlabí úzkých, tupých podpůrných listenů a vytvářejí hroznovitá květenství. Květy mají nazelenalou třícípou korunu a pouze jedinu plodnou tyčinku. Ostatní tyčinky jsou srostlé v nápadný pysk (labellum), který je na okraji žlutý a uvnitř modře a bíle proužkovaný. Plod je tříboká podélně rýhovaná, žlutavá až hnědá tobolka, která je dlouhá 1 až 2 centimetru a v průměru má asi 0,8 centimetru. Semena jsou poněkud zploštělá, napříč vrásčitá, červenošedá až červenohnědá, délky 3-7 mm a obalena je tenkým bezbarvým arillem. V tobolce je jich větší počet.

Kardamon obecný se pěstuje na vlhkých hlinitých půdách, v nadmořské výšce 600 až 1500 metrů, na místech chráněných před větrem. Množí se převážně oddenky. Tobolky se sklízejí krátce před dozráním. Sklizené tobolky se zbavují stopek a často se vybělují. Semena se ponechávají v tobolkách až di upotřebení, aby se zabránilo vypařování silice, které obsahují 3,5 až 8 %. Silice kardamomová velmi příjemně voní, obsahuje převážně cineol, terpinylacetát a malé množství volného terpineolu. Kromě silice obsahují semena škrob, tuk a kalciumoxalát.

Semena kardamonu se používají převážně jako koření při výrobě uzenin, v pekařství a při přípravě jídel v domácnostech. Silice kardamomová se uplatňuje v potravinářském průmyslu při výrobě perníků, cukrovinek, čokolády a při přípravě parfémů. V lékařství se přidává do tinktur pro zlepšení vůně a chuti.


Další články

Kamenný les Pobiti Kamani poblíž města Varny v Bulharsku.
Francouzské Antily Guadeloupe a Martinik a další menší ostrovy.
Historie pily která je známa od roku 2700 př. n. l.
Ostrov Martinik nazývají Indiáni ostrovem květin.
Křepel kalifornský žije na tichomořském pobřeží Severní Ameriky.
Chrobáci pečují o své potomstvo.
Francouzský jídelníček se mění.
Jerseyský skot dostal jméno podle ostrova Jersey.
Pampeliška je smetanka lékařská a v každém květu má velké množství semen.
Amazonský prales je ohrožený a dokáže s děsivou rychlostí mizet.
Historie praní prádla, mýdla a praček.
Žofínský prales byl založen roku 1838.

Kardamon obecný je bylina, jejíž plody a oddenky se používají jako koření. Původem pochází tropických deštných pralesů Kardamomských hor (Cardamom Hills) v pohoří Ghat při jihozápadním pobřeží Indie. Vyžaduje zastíněné stanoviště v bylinném patře tropických deštných pralesů s ročními srážkami mezi 3000 až 4000 mm, které mu dokážou zajistit trvale vlhkou půdou.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů