Oko

Deklarace nezávislosti USA

Deklarace nezávislosti USA
Text deklarace nezávislosti USA.

Deklarace nezávislosti je dokument, kterým vznikly USA. Byl podepsán 4. 7. 1776 a přijalo ho nejdříve 12 kolonií, přičemž třináctý New York se připojil o několik dní později.

Text deklarace nezávislosti zformuloval Thomas Jefferson a předcházelo mu podepsání dokumentu o státní samostatnosti ve Filadelfii. Původně třináct britských kolonií žádalo, aby mohly být svobodným a nezávislým státem, který má právo "vést války, uzavírat mír, vstupovat do spojenectví, navazovat obchodní kontakty a uskutečňovat jiné činnosti, které podle práva náleží nezávislým státům". Vlastní text deklarace měl vypracovat Výbor, který vznikl po tlaku Severní Karolíny a Virginie na odtržení od Velké Británie. Měly v něm být vyjádřeny důvody oddělení se od Velké Británie. V preambuli se vyhlašovala rovnost a nedělitelné právo na život, svobodu a snahu o štěstí každého jedince. V textu se uváděl i podrobný přehled tyranských činů anglického krále Jiřího III., jichž se dopustil na americkém lidu.


Další články

Dešťová voda je zdroj budoucnosti a zítřejších dnů.
Trepanace lebky byla prováděna až do středověku.
Sysel obecný měří 25 až 29 cm.
Baliský skot se vyvinul z divokého bantenga.
Rosettská deska byla klíčem při luštění egyptského písma.
Maďarské termální lázně Bükfürdö patří k nejoblíbenějším v Evropě.
Termální lázně onsen spojuje tradici s dneškem.
Lázně hammam patří do turecké kultury.
Central Park New York prodýchává město.
Co znamená, když se řekne Velká Británie a jaký je význam tohoto pojmu.
Rákosník proužkovaný se živí hmyzem.
Švýcarský hnědý skot se vždy hojně vyvážel.

Deklarace nezávislosti USA je dokument, kterým tehdejších třináct britských kolonií na severoamerickém kontinentu deklarovalo svou nezávislost na Velké Británii. V USA je jeho výročí slaveno jako Den Nezávislosti a od roku 1941 je státním svátkem.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů