Cinabarit byl znám již v době starověku. Římané z něj získávali "živé stříbro" - rtuť, jak popisuje přírodopisec Plinius starší. Dovedli z něj připravovat i černou barvu.
Cinabarit je přirozený sirník rtuťnatý HgS, který obsahuje kolem 85 % rtuti. Jeho sloupcovité nebo deskovité krystaly jsou obvykle drobné a vzácné, častěji tvoří zrnité nebo celistvé agregáty. Vyniká nápadnou šarlatově až višňově červenou barvou, která někdy přechází do tmavočervené, v jemných povlacích bývá často i cihlově červený. Je pouze o něco tvrdší než sůl kamenná, zato jeho hustota (8,2 g/cm3) se téměř přibližuje hustotě mědi.
Cinabarit v přírodě vzniká téměř výhradně krystalizací z velmi horkých roztoků a prostupuje nejrůznější horniny. Jeho samostatné žíly jsou poměrně vzácné. U nás se těžil od 14. století do roku 1857 na Dědově hoře jihozápadně od Hořovic, kde tvořil se sideritem žilky v seménkovém krevelu. Vyráběla se z něj barva, nebo se zpracovával na rtuť. Krátce se cinabarit těžil u Lubů, severně od Chebu, a za první republiky v nevelkém rozsahu u Nižné Slané, jižně od Dobšiné, a u Merníku, východně od Prešova na východním Slovensku.
Ložiska cinabaritu byla kdysi v dolomitech a břidlicích u Idrie, jihozápadně od Lublaně v Jugoslávii. Ještě starším ložiskem, které využívali již Římané, ale dnes je zcela vyčerpáno, byl vrch Avala, jižně od Bělehradu.
Světově nejbohatším ložiskem cinabaritu je okolí Almadenu, severně od Cordóby v jižním Španělsku. Zde se dobýval z vrstev křemenců, často s kapkami rtuti, už kolem roku 700 př. n. l. řeckými kolonisty. Bohatá naleziště jsou také v okolí Nikitovky v Doněcké pánvi. V roce 1849 byla objevena ložiska u New Almadenu v Kalifornii v USA. Nejkrásnější a největší, až 2 cm velké krystaly cinabaritu jsou známy z provincie Kuej-čou v jihozápadní Číně.
Přibližně dvě třetiny cinabaritu se spotřebují při výrobě sloučenin rtuti, naboť je vlastně jedinou rtuťovou rudou. Jako barva se velmi dobře osvědčuje, např. Číňané ho používají pod názvem vermilion déle než tisíc let. Mnoho rtuti se spotřebuje při výrobě zrcadel, v zubním lékařství (amalgám).
Další články
Souhvězdí Ryb tvoří několik hvězd přímo pod čtvercem Pegasa.
Amazonský prales je ohrožený a dokáže s děsivou rychlostí mizet.
Štorchův dům Praha.
Velikost atomu vynikne v porovnání s golfovým míčkem.
Práce s energií je podstata cvičení Qi Gong, aby si člověk mohl naplno užívat krásy světa.
Kardamon obecný pochází z Přední Indie.
Jak funguje pasivní dům, který dokáže dosáhnout nižší spotřebu energií.
Žofínský prales byl založen roku 1838.
Kuklík městský roste v křovinách, světlých lesích a na lesních okrajích.
Měchýřovka Edwardsova je tvořena volně plovoucí kolonií polypovců.
Petrklíč je léčivá bylina jarního času.
Dům Granovských Praha je zajímavý patrovou lodžií s arkádovými oblouky.
Cinabarit, starším českým názvem rumělka, je klencový minerál. Krystaly bývají tabulkovité, romboedrické, trapezoedrické, dvojčatné srůsty.
Cinabarit je hlavní rudou rtuti, která se získává pražením cinabaritu, kdy dojde k evaporaci vázané síry. Následně proběhne destilace usazeného zbytku, ze kterého se získá čistá rtuť.