Oko

Origami z papíru

Origami z papíru
Origami je japonské umění skládání rozličných motivů z papíru.

Origami vzniklo před čtrnácti stoletími jako rituální pomůcka šintoistických mnichů. Dnes slouží jako nejúčinnější učebnice geometrie. Dokazuje, že ze čtverce papíru lze poskládat například brouka, masku nebo loď. Bez jediného střihnutí, bez jediného natržení archu, bez jediného použití lepidla.

Skládanky z papíru zvané origami vymysleli před dávnými věky šintoističtí mniši. Užívali je při náboženských rituálech, kdy každý tvar měl určitý smysl a používal se při určitém úkonu či modlitbě. Tento zvyk se pochopitelně ujal především v Asii, kde se ostatně těší popularitě dodnes, i když v pozměněné podobě - jako hra.

Od těchto dob se origami rozšířilo i v Evropě. Tady má však poněkud odlišný účel. Leonardo da Vinci používal skládanky z papíru pokaždé, když potřeboval vyřešit nějaký geometrický problém při navrhování nebo konstrukci svých strojů a přístrojů. Také astronomové origami a jeho obdobu znali a používali.

Hlavním úkolem evropských skládanek z papíru je především výuka geometrie. S první takovou učební pomůckou přišel Němec Friedrich Fröbel před více než stoletím. Skutečný rozkvět origami jako učební pomůcky ovšem nastává teprve v posledních letech.

Zdá se vám, že geometrie žádnou zábavou být nemůže? Omyl. Stačí vám čtvercový arch papíru a můžete se přesvědčit sami. Papír se skládá podle jednoduchých pravidel a už se před vaším zrakem objevují trojúhelníky, čtverce, obdélníky i krychle. Z rovnostranného trojúhelníku lze snadno přejít k šestiúhelníku a z něj zase k pravidelnému mnohostěnu.

Přechody z dvojrozměrných obrazců k trojrozměrným tělesům přicházejí nenásilně. Odhalují se zásady tvorby úhlů, Thaletovy poučky v praxi a vůbec jakákoli geometrická pravidla, která převedena do vět a zákonů jsou noční můrou školáků.

Origami nemusí sloužit jen nejmladším adeptům vzdělání. Stejně prospěšná je i pro studenty architektury nebo návrhářství. Z origami nemusí vždy vznikat jen geometrické tvary. V Japonsku dnes téměř každý člověk dokáže složit jeden z nejznámějších tvarů - jařába. Další tvary může tvořit například rybička, krab, ale také žába, která umí dokonce i skákat. A to vše lze složit z jediného listu papíru.


Další články

Pečené jedlé kaštany se hodí na přípravu jsk sladkých, tak i slaných jídel.
Cuketový kečup připravíme z orestovaných cuket.
Uherský stepní skot díky své odolnosti ůstává venku pod širým nebem od jara do podzimních mrazíků.
Lama huanako oživuje svojé přítomností nejvyšší oblasti Kordiller.
Koření vanilka pochází z Mexika.
Výbuch sopky Hora Svaté Heleny proběhl 18. května 1980.
Zámek Chyše je budova s velkou a malou polygonální věží.
Vlnožil ploský dorůstá délky více než metr.
Sopka Pinatubo na Filipínách.
Jedlé kaštany nikdy netvořily pouze jednotvárnou stravu chudých.
Olivovník patří svým věkem mezi rekordmany.
Quiche s rajčaty a kozím sýrem jíme ozdobené rukolou.

Počet prvotních technik používaný při skládání origami je relativně malý, avšak kombinace těchto základních postupů umožňují poskládat list papíru do rozličných tvarů.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů