Oko

Outloň váhavý

Outloň váhavý
Outloň váhavý je pokryt jemnou šedohnědou srstí.

Stupeň vývoje mozku není u všech savců stejný. V tomto směru stojí na prvním místě řád nehetnatců (Primates), u nichž jsou psychické schopnosti nejvyvinutější ze všech živočichů. Vrcholným článkem tohoto řádu je člověk. Nehetnatci mají mezi savci neobvyklé utváření končetin. Téměř všichni mají na pětiprstých končetinách místo drápů ploché nehty, jaké má také člověk.

Každý by zajisté očekával, že tito savci, které označujeme za vývojově ejpokročilejší, budou stát na samém konci systematického uspořádání živočichů, a nikoli těsně za celkem primitivními savci, jako jsou letouni, hmyzožravci či vačnatci. Avšak podrobné srovnávací studie všech savců ukázaly, že dávní předkové nehetnatců měli mnoho společných znaků (např. chrup, kostru) s hmyzožravci a že na ně vývojově navazovali. Proto stojí nehetnatci v živočišném uspořádání hned za hmyzožravci, i když psychické schopnosti např. krtka a šimpanze se nedají vůbec porovnávat.

Celý řád nehetnatců se dělí na dva podřády, na poloopice a opice. Poloopice jsou poměrně primitivní savci, kteří mají právě nejblíže ke hmyzožravcům. V současnosti jich známe přibližně 60 druhů. Většina z nich se vyskytuje na Madagakaru, ostatní pak v Africe, Indii a Malajsku. Poloopice žijí na stromech a dovedou výborně šplhat. Za potravou se vydávají v noci. Velké a dopředu posazené oči jsou upraveny pro noční vidění.

Outloň váhavý, který se tvarem těla i celkových chováním podobá spíše nějakému neohrabanému medvídkovi než poloopici, patří do čeledi outloňovitých (Lorisidae). U poloopic jsme většinou zvyklí na obratné pohyby, hbité skoky a obraty. Nic takového u outloně váhavého neznáme. Pohybuje se zvolna a jakoby rozvážně přesunuje po větvích jednu končetinu za druhou. Šplhat však dovede výborně a posunuje se stejně obratně dopředu i dozadu. Pozpátku šplhá dokonce i po svislých větvích a kmenech. Za potravou se vydává teprve při západu slunce. Přes den spí přitisknut k větvím stromů a vypadá spíše jako chumáč lišejníku a mechu než jako živý tvor.

Celé tělo, které nemá ocas, je asi 40 cm dlouhé, zavalité a pokryté jemnou šedohnědě zbarvenou srstí. Ušní boltce jsou jen docela malé a velké kulaté oči mu dodávají jakýsi ustrašený výraz. Žije v pralesích Jávy, Sumatry, Bornea a Indie. Potrava outloně váhavého je smíšená. Převažuje sice rostlinná složka (různé plody, výhonky, listí, květy), ale pokud má možnost, doplňuje ji také různým hmyzem nebo drobnými obratlovci.


Další články

Finská sauna se můžete zopakovat maximálně třikrát po sobě.
Mrtvé moře leží na izraelsko-jordánské hranici.
Sankt Peterburg tvoří obdivuhodný architektonický celek.
Victor Hugo byl básník, dramatik a romanopisec.
Infrasauna využívá infračervené záření.
Smích léčí.
Perlorodka říční je kriticky ohrožená.
Parní lázeň představuje místo očisty a relaxace.
Svitky od Mrtvého moře byly uloženy v kameninových nádobách.
Zámek Dymokury je přístupný.
Caldarium má kořeny v římské době.
Vodopád Gullfoss patří k "hvězdám" turismu.

Outloň váhavý je poloopice z čeledi outloňovitých, která patří mezi noční živočichy.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů