Oko

Modřenec přehlížený

Modřenec přehlížený
Modřenec přehlížený (Muscari neglectum).

Modřenec přehlížený je velice proměnlivým druhem modřence, který je zařazovaný jako poddruh modřence hroznatého, našeho domácího druhu. Vyznačuje se velmi temnými až modročernými květy (v nichž nápadně vynikají bílé nebo bělavé cípy) v krátkém a velice hustém hroznu.

Modřenec přehlížený je vytrvalá bylina s podzemní cibulí velikosti až 3,5 cm s tmavými, hnědočernými šupinami. Listy jsou 6 až 40 cm dlouhé, 1,5 až 8 mm široké, čárkovité až čárkovitě kopinaté, žlábkovité, jasně zelené, v nejspodnější části někdy načervenalé. Stvol je od 5 do 30 cm dlouhý, ve většině případů stejně dlouhý jako listy. Je zakončen hroznam 10 až 40 květů na kratičkých stopkách (0,5 až 5 mm), vejčitých nebo vejčitě podlouhlých, až 3/4 cm dlouhých. Na konci květního hroznu bývá až 20 jalových květů, které jsou bledší a menší. Za plodu se květenství prodlužuje a řídne, plody - tobolky - jsou až 1 cm dlouhé, vejčité až opakvejčité.

Rostlina rozkvétá od března do dubna ve stepních trávnících, na skalních stepích a lesních okrajích, na podkladech spíše suchých, většinou vápnitých, na úrodných hlínách a spraších. Ve střední Evropě je to spíše rostlina zavlečená či zplanělá, nevyhýbá se ani některým kulturám, především vinicím. Těžiště rozšíření je v jižní Evropě, od jižního Ruska až po Francii. Jeho výskyt byl několikrát uváděn na jižní Moravě a Slovensku, není však zcela jasný. V některých zemích je to chráněná rostlina. Jeho proměnlivost je vskutku pozoruhodná, tak například na Krymu se vyskytuje trpasličí forma s poměrně velkými květy. Jako květina zahradní se snadno pěstuje v propustných půdách.


Další články

Modřenec nezměněný patří k drobným druhům.
Havajské ostrovy vystupují nad hladinu Tichého oceánu.
Dynastie Šang je nejstarší čínská dynastie.
Byzantská říše vznikla z římských kořenů.
Čaj z oblasti Darjeeling se pěstuje v podhůří Himálaje.
Naši vodní a brodiví ptáci různých druhů.
Jules Verne se zapsal do povědomí generací.
Evropské migrační trasy ptáků, nad Evropou vedou tři hlavní severojižní migrační trasy.
Svitky od Mrtvého moře byly uloženy v kameninových nádobách.
Modřenec arménský roste na výslunných místech.
Perlorodka říční je kriticky ohrožená.
Ptačí hnízda nabývají rozmanité tvary.

Modřenec přehlížený rozkvétá od března do dubna ve stepních trávnících, na skalních stepích a lesních okrajích. Ve střední Evropě je to spíše rostlina zavlečená či zplanělá.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů