Oko

Síra

Síra
Přírodní krystalická síra.

Nápadně žlutá barva síry a její výskyt ve velkém množství upoutaly na Sicílii pozornost již starověkých kolonistů. Začali ji používat k rozmanitým účelům, především když poznali, že snadno hoří modravým plamenem a vydává přitom ostrý, čpavý zápach, který dráždí sliznice, působí kašel a slzení. V 18. století přemýšleli mnozí přírodozpytci o příčině snadné hořlavosti síry a došli k závěru, že síra je směsí skalice se zvláštní hořlavou látkou - flogistonem. Teprve na začátku vývoje vědecké chemie bylo v roce 1809 zjištěno, že síra je prvek (S - Sulphur). V přírodě je poměrně dosti rozšířená, zejména ve sloučeninách - sulfidech a sirných solích.

Síra tvoří obvykle bohatá ložiska, v jejichž dutinách se ještě dnes nacházejí až 10 cm velké krystaly kosočtverečné souměrnosti se silným diamantovým leskem a s nápadně světle žlutou až medově žlutohnědou barvou. Jsou tak křehké, že často i teplem ruky praskají. Nápadná je i jejich nízká hustota a malá tvrdost.

Ložiska síry vznikala nejrůznějšími způsoby, například odkysličováním ložisek síranů organickými látkami (Sicílie, Polsko, Rusko, USA), vylučováním z horkých pramenů (Yellowstonský národní park v USA, Kalinka u Zvolena na Slovensku), sublimací ze sopečných plynů na lávě (Vesuv, Etna) i z par na černouhelných haldách (Kladensko, Oslavansko), rozkladem sirníků (Lhota u Kunštátu na Moravě, Smolník na východě Slovenska) nebo rozkladem těl rostlin, například v rašeliništích za spolupůsobení sirných bakterií (okolí Františkových Lázní).

K nejbohatším nalezištím síry v Evropě náleží 50 km široké pásmo mezi Etnou a Agrigentem na Sicílii, poskytující téměř čtvrtinu světové produkce síry. Vydatná jsou také ložiska u Tarnobrzegu, severovýchodně od Krakova v Polsku. Velmi bohatá ložiska síry najdeme ve státech Louisiana a Texas v USA, která se táhnou v pásu 360 km dlouhém a přes 100 km širokém.

Síra je základní surovinou chemického průmyslu, který z ní vyrábí kyselinu sírovou. Prášková síra se používá především k ničení škůdců, především cizopasných hub a hmyzu, k impregnaci dřeva, síření sudů, vulkanizaci kaučuku, výrobě buničiny apod.


Další články

Encyklopedie Diderot zahrnuje sedmnáct svazků textů a k tomu jedenáct svazků ilustrací.
Ostrov Rujana se pyšní lázeňskou tradicí.
Tutanchamonova posmrtná maska byla nalezena během archeologických výzkumů.
Z doby starověku pochází římský akvadukt ve městě Segovia, který je dodnes funkční.
Perlorodka říční je kriticky ohrožená.
Opeření dinosauři žili již před 124 až 147 miliony let.
Akvadukt Pont du Gard pochází z doba, kdy byl jih Francie římskou provincií.
Podzimní alergie působí podobné potíže jako ty jarní.
Bazaliom se vyskytuje zejména ve vyšším věku.
Sankt Peterburg tvoří obdivuhodný architektonický celek.
Pont Julien je most z římské doby.
Palladium země české nesl sluha svatého Václava Podiven.

Síra se jako čistý prvek vyskytuje zejména v oblastech s bohatou vulkanickou činností nebo v okolí horkých minerálních pramenů. Hlavní oblasti těžby síry jsou Polsko, Kazachstán, Povolží a USA.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů