Oko

Včely, vosy, sršni: Co se od nich dá čekat?

Až po několika stovkách bodnutí začíná být zdravý člověk ohrožen. Včely, vosy, sršni: Co se od nich dá čekat?

Včela
Včela má žihadlo opatřeno zpětnými zahnutými háčky, kterými se při bodnutí fixuje do tkáně.

Nebezpečí hrozící od tohoto hmyzu spočívá v bodnutí a otravě. U včel je žihadlo opatřeno zpětnými zahnutými háčky, kterými se při bodnutí fixuje do tkáně. Při odletu si včela vytrhává celé jedové ústrojí a hyne. Vosy a sršni zpětné háčky nemají a žihadlo mohou použít i několikrát. Jedovaté jsou pouze samičky.

Intoxikaci - otravu těla způsobuje jed hmyzu, přičemž u zdravého dospělého člověka hrozí otrava až po mnohanásobném bodnutí, teprve po několika stovkách bodnutí je zdravý člověk ohrožen. To se však netýká lidí alergických na tento druh jedu. V takovém případě může být i jedno jediné žihadlo smrtelné. Vzniká totiž anafylaktický šok - reakce organizmu na alergen dopravený do těla vpichem, který provází ztížené a zrychlené dýchání, pokles krevního tlaku, nepravidelná činnost srdce, zvracení, průjem, modráni konečků prstů. Může dojít i k selhání krevního oběhu s následkem smrti. Nebezpečí skýtá i místo vpichu - nachází-li se v dutině ústní, je nutné okamžitě zajistit lékařskou pomoc, protože otok může způsobit ucpání hrtanu a udušení.

V lehčích případech se reakce projeví jen místně - bílým prstencem s překrveným středem, otokem a bolestí. Silnější reakce a zřetelnější projevy otravy vyvolává jed vos a sršňů, reakce na včelí bodnutí bývá mírnější. Zde je však nutné nejprve opatrně vyjmout žihadlo z místa vpichu. Bolest pak ustupuje rychleji, jestliže na ranku přiložíme ledový nebo octanový obklad. Pokud se však nejedná o alergika, bolestivá reakce i bez těchto obkladů během několika hodin sama zmizí.

S nebezpečností blanokřídlého hmyzu a zvláště sršňů se mnohdy přehání. Bodají člověka pouze v obraně nebo při vydráždění. Sršeň je ve skutečnosti bázlivé, neútočné zvíře, pokud však není v ohrožení jeho hnízdo. Pak přechází do útoku velmi rychle celý roj. V těchto situacích, kdy bezprostředně ohrožují člověka, je nutná jejich likvidace. Jedná se i o případy výskytu v obydlích nebo v jejich bezprostřední blízkosti, v okolí pohybujících se lidí, kdy silné parfémy, deodoranty, tělesný pach nebo pot mohou mít vydražďující účinky.


Další články

Vosy - stavitelé v černožluté uniformě staví hnízda skládající se z několika plástů, krytých důmyslným obalem z papírové hmoty.
Čaj je vzpruhou těla i potěchou smyslů.
Vosa obecná je zástupce jedovatého blanokřídlého hmyzu z čeledi sršňovitých.
Bodavý hmyz znepříjemňuje lidem letní měsíce.
Javorový sirup je sladká pochoutka.
Některé parfémy mohou vosy a sršně vydráždit.
Sršeň obecný patří k největším středoevropským vosám.
Voda jejíž nedostatek má mnohde nepříznivé následky.
Med je produktem včel.
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě.
Vosa útočná patří k našim nejhojnějším druhům a žije prakticky na všech typech stanovišť.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů