Oko

Silická ľadnica

Silická ľadnica je 91 metrů hluboká propast s ledovou výzdobou, která se nalézá na území Slovenského krasu.

Silická ľadnica
Silická ľadnica je 91 metrů hluboká propast s ledovou výzdobou.

Slovenský kras je nejrozsáhlejší a nejvýznamnější krasové území Slovenska. Má rozlohu 800 čtverečních kilometrů a je hlubokými údolími rozčleněno do několika plošin, z nichž nejrozlehlejší je Silická plošina, kde se také nachází nejvíce krasových jevů. Návštěvníci se většinou spokojí s prohlídkou známé a krásné jeskyně Dominica a pěší cesty k dalším, méně navštěvovaným přírodním zajímavostem obvykle již nepodnikají.

Z obce Silica vede značená turistická cesta k propasti Silická ľadnica, která je hluboká 91 metrů, a jak již název napovídá, jedná se o propast s ledovou výzdobou. Široké ústí propasti je obklopeno stromy a leží v nadmořské výšce 503 metrů. Nálevkovitý tvar propasti se dolů zužuje a zahýbá pod svislou skalní stěnu. Na dně protéká Černý potok, který sifonovitě mizí do podzemního systému vzdálené Gombasecké jeskyně. V zimě se celý vnitřní prostor propasti silně prochladí a ve střední části se ledová výzdoba zvětší. V létě nemůže chladný vzduch nikam uniknout, drží se v propasti a zabraňuje roztátí ledové výzdoby.

Odborníci se domnívají, že tato výzdoba zde není dlouho, jen asi dva tisíce let. Předtím byla zadní část propasti, dnes pojmenovaná Archeologický dóm, osídlena. Dokazují to střepy nalezených nádob a další doklady o přítomnosti dávných lidí, které svědčí ne o jednom, ale dokonce o trojím postupném osídlení propasti. Po nově vybudovaných schůdcích lze sestoupit téměř až na dno Silické ľadnice.


Další články

Slovenské ledové jeskyně, mezi které patří Silická ľadnica.
Čaj je potěcha smyslů.
Vitamin C, okolo kterého vznikla v minulosti celá řada mýtů.
Svatý grál - kalich, který je součástí evropské kultury.
Mrtvé moře se nachází na Blízkém východě.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.
Replika jeskyně Altamira

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů