Oko

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je léčivá bylina z čeledi hluchavkovitých.

Meduňka lékařská
Meduňka lékařská je vytrvalá bylina 30-100 cm vysoká.

Meduňka lékařská patří mezi "pyskaté", tedy do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Středně velká rostlina je hustě měkce chlupatá. Malé trubkovité květy jsou bělavé, narůžovělé nebo nafialovělé, do 1 cm délky. Celá rostlina vydává charakteristickou vůni citronů, proto se jí také říká meduňka citronová.

Meduňka lékařská je vytrvalá bylina 30 až 100 cm vysoká. Z podzemního šupinatého oddenku vyrůstá přímá, větvená a hustě olistěná lodyha. Dlouze řapíkaté listy jsou vejčité až kosočtverečné, po okrajích pilovitě zubaté, na povrchu trochu lesklé. Květy jsou v řídkých lichopřeslenech v úžlabí listům podobných, ale menších listenů. Kvete od června do srpna.

Polostinná s teplomilná meduňka lékařská je rozšířena ve Středomoří a u nás ve volné přírodě zplaňuje spíše jen ojediněle. Má se za to, že evropské a asijské Středomoří je jejím původním domovem. Pěstovali ji už staří Řekové a Římané, po nich Arabové, ve střední Evropě nejprve mniši v klášterech, odtud se rozšířila do venkovských zelinářských zahrad a kořenářských zahrádek.

Jak již její druhové jméno napovídá, je meduňka lékařská významná léčivá bylina. Čaj z usušené natě a listů se používá proti nachlazení a žaludečním potížím. Listy s kořennou a osvěžující citronovou chutí se také přidávají do salátů. Jako koření se přidává do hotových polévek, omáček a pečení, zejména zvěřiny a drůbeže. Silice lisovaná z listů se používá v kosmetickém průmyslu.


Další články

Léčivý zelený čaj je tradičním nápojem kultur východoasijských zemí.
Masožravé rostliny lapají hmyz.
Herbáře rostlin v průhonickém zámku
Petrklíč, léčivá bylina patří k nejznámějším jarním bylinám.
Reklama pomocí vůně ohrožuje soukromí světa našich čichových vjemů.
Chuť je smysl, který člověku poskytuje největší slast.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů