Oko

Majoránka zahradní

Majoránka zahradní (Majorana hortensis), je rostlina z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae).

Majoránka zahradní
Majoránka zahradní je jednoletá bylina dorůstající výšky 20 až 40 cm.

Majoránka zahradní patří do čeledi rostlin hluchavkovitých (Lamiaceae), do příbuzenství mateřídoušek. Vyznačuje se celokrajnými listy a květy v úžlabí okrouhlých šedoplstnatých listenů. Listy, listeny a květy bývají nahloučeny v jakési šištice, které jsou nejhodnotnější užitkovou částí rostliny, neboť obsahují nejvíce silice - nejkvalitnější obsahové látky majoránky.

Majoránka zahradní je bylina jednoletá, vcelku drobná, dorůstající výšky 20 až 40 cm. Rostlina je trochu šedozelená, mírně pýřitá a celá příjemně silně voní. Vystoupavé nebo přímé lodyhy jsou hustě olistěné a hustě větvené. Drobné, hlávkovitě nahlučené (po 8 až 12) květy mají jen několik milimetrů dlouhé bílé nebo bledě růžové koruny. Plodem jsou čtyři tvrdky jasně hnědé barvy. Rostlina kvete v srpnu až září.

U majoránky zahradní není oblast jejího původu zcela vyjasněná. Pochází patrně ze severní Afriky. Jako koření se používala v Orientu od pradávna, ve starověkém Římě a Řecku jako léčivka při nachlazení, ve střední Evropě se pěstuje jako léčivá a aromatická bylina s největší pravděpodobností od konce středověku. Z nati se připravují čaje pro utišení bolestí, k uklidnění, na podporu trávení i proti kašli. Sušená, dlouho neskladovaná majoránka je hledaným kořením k ochucování polévek, omáček a pečení. I když z užitkových vesnických zahrádek téměř vymizela, současný zájem o toto koření ji do kultury opět vrací. Pěstuje se ze semen, vyžaduje teplé a slunné polohy a živinami bohaté půdy. Případy zplanění jsou u nás velmi zřídké.

Zahrádka mnicha Cypriána


Další články

Psychologický význam barev které působí na podvědomí a vytváří emoční atmosféru.
Masožravé rostliny lapají hmyz.
Galové a jejich kultura
Petrklíč, léčivá bylina patří k nejznámějším jarním bylinám.
Hedvábí - královna látek a jeho zpracování.
Chuť je smysl, který člověku poskytuje největší slast.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů