Libeček lékařský (Levisticum officinale) je rostlina z čeledi miříkovité.
Pohodou a vůní babiččiny venkovské zahrádky na nás dýchne libeček lékařský. Je to jedno z nejpůvabnějších pojmenování, jaké čeština pro rostliny má. Silně aromatická bylina patří mezi okoličnatky - do čeledi miříkovitých (Apiaceae).
Libeček lékařský je vytrvalá lysá bylina, 1 až 2 metry vysoká. V zemi má tlustý větvený hnědý oddenek, pokrytý listovými zbytky. Lodyha je oblá, rýhovaná a dutá, v horní části se větví. Velké, sytě zelené a lesklé listy jsou dosti podobné listům celerovým (i vůní připomíná libeček celer). Jsou trojeně dvakrát až třikrát zpeřené. Husté okolíky se skládají až z 20 okolíčků na hranatých stopkách. Koruny drobných květů jsou bledě žluté. Plody jsou ploché nažky velikosti kolem 0,5 cm se třemi vyniklými žebry na hřbetě. Rostlina kvete v červenci a srpnu.
Dnes převažuje názor, že vlastí libečku lékařského je Írán. Rostlina se pěstuje po celé Evropě - ve Středomoří již od starověku, dále na sever od raného středověku. Je to významná léčivá bylina, z jejíhož kořene a semen se připravovaly čaje k tišení bolesti, zevně k hojení ran. Aromatické kořeny se pojídaly jako kořenová zelenina podobně jako celer. Čerstvé listy se používají k ochucování polévek, omáček a pečení. Výborným kořením (asi jako jemný pepř) je mleté libečkové semeno, jehož obliba v poslední době opět stoupá. Proto se libeček lékařský na zahrádkách stále udržuje, a dokonce i rozšiřuje. Poměrně často jej v České republice můžeme nalézt na loukách a v pobřežních houštinách zplanělý.
Další články
Psychologický význam barev které působí na podvědomí.
Masožravé rostliny lapají hmyz.
Čaj se vrací do čínské společnosti.
Galové a jejich kultura
Ekologický pepř z Indie.
Petrklíč, léčivá bylina patří k nejznámějším jarním bylinám.
Rdesno hadí kořen je tradiční léčivou bylinou.
Špičky, houby našich luk vytvářejí mykorrhizu s různými druhy travin.