Oko

Freegani

Freegani

Plýtvání inspirovalo vznik alternativního životního stylu freeganství. Jeho vyznavači pro svou potřebu používají jen to, co druzí vyhodí a to včetně potravin. Říkají si freegani - od slov free, tedy svobodný i zdarma, a vegan, člověk, který nejí nic ze živočišné produkce (někteří freegani se však vyhozenému masu nebo mléčnému výrobku nebrání).

Svůj životní styl freegani označují za totální bojkot ekonomického systému a způsob obživy za etické stravování. Tvrdí totiž, že koupě jakéhokoliv výrobku podporuje něco špatného. To, co potřebují, proto hledají v kontejnerech.

Existují i celé freeganské skupiny, jako například Food Not Bombs. Její členové shánějí poživatelné potraviny určené k vyhození a připravují z nich jídlo pro všechny, kdo o něj projeví zájem.

Freegani tímto způsobem neshánějí jen jídlo, ale vše od oblečení přes hygienické potřeby až po spotřebiče. Správný freegan vyhledává vyhozené věci, které ještě lze využít, opravuje je a pak vyměňuje s podobně zaměřenými kolegy na specializovaných bleších trzích nebo specializovaných freeganských internetových stránkách. Do filozofie freeganů zapadá také cestování stopem a bydlení ve squatech.


Další články

Potraviny a zdravá výživa, která neznamená neznamená pouze vyloučit ze svého jídelníčku tučné hamburgery, řízky a smažené chipsy.
Čaj je vzpruhou těla i potěchou smyslů.
Bleší trh na Waterlooplein v Amsterodamu.
Dvojčata a jejich setkání.
Mořské řasy přicházejí i na talíře Evropanů.
Jantarová komnata bývá někdy nazývaná osmým divem světa.
Med v lidské kultuře.
Zdravé jídlo - může člověk jíst s chutí a přitom zdravě?
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě.
Asertivita v různých životních situacích.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů