Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) je léčivá víceletá rostlina pěstovaná jako dvouletá.
Fenykl obecný patří do čeledi miříkovitých. Je to bylina 0,5 až 2 metry vysoká, s listkovými úkrojky tence nitkovitými, celá sivě ojíněná, lysá. Zejména při rozemnutí vydává typickou "fenyklovou" vůni. Známa je řada plemen a variet.
Fenykl obecný je rostlina dvouletá až víceletá. V kultuře prý může být i jednoletá. Plané rostliny ve volné přírodě jsou vytrvalé a jejich přímé, v horní části rozvětvené lodyhy ve spodní části dokonce dřevnatí. Jsou zakončeny okolíky do 15 cm v průměru, složenými až z 25 okolíčků, bez obalu a obalíčku, s množstvím drobných květů se žlutými korunami. Plody jsou hranaté, s pěti vyniklými žebry, 0,5 až 1 cm dlouhé. Rostlina kvete koncem léta, někdy až do října.
Fenykl obecný pochází ze Středomoří, dnes je rozšířen po celém světě v oblastech s mírným, převážně oceánickým podnebím. V České republice byly zaznamenány ojedinělé zplanělé výskyty. Fenykl se pěstuje jako zelenina, léčivá a aromatická bylina od pradávna. Ve střední Evropě je známa v užitkových zahrádkách od raného středověku. Dnes se objevuje v kultuře poměrně zřídka.
Fenykl obecný, který je pro svou podobnost s koprem nazýván také vlašský kopr, je i bylina léčivá. Naše babičky jej ordinovaly proti kašli a při poruchách trávení, zevně (odvar ze semen) k bystření zraku. Ostře nasládlá chuť plodů vedla k jejich širokému použití jako koření. Varieta zvaná fenykl sladký nebo také boloňský vytváří rozšířenými spodními částmi listových řepíků nadzemní hlízu velikosti cibule. Pěstuje se jako jemná lahůdková zelenina, u nás však velmi zřídka.
Další články
Psychologický význam barev a jejich působení na podvědomí.
Petrklíč, léčivá bylina patří k nejznámějším jarním rostlinám.
Masožravé rostliny lapají hmyz.
Cibule kuchyňská patřila již na jídelníček starověkých národů.
Náprstník červený - host v naší přírodě který můžeme dnes nalézt v našich lesích, zejména na horách.
Rdesno hadí kořen je tradiční léčivou bylinou.
Bříza bradavičnatá - léčivá rostlina