Oko

Dutohlávky

Dutohlávka sobí
Dutohlávka sobí

Dutohlávky tvoří poměrně velkou a samostatnou skupinu celkem běžných lišejníků. V tundře patří k nejvýznamnějším článkům potravního řetězce, a proto jejich život vědci, především v severských zemích, velice podrobně studují.

Dutohlávky (rod Cladonia) rostou převážně na zemi a někdy také na trouchnivějícím dřevu. Lupenité nebo šupinkovité stélky - jak napovídá název rodu - jsou duté a přirůstají poměrně pevně k podkladu. Směrem vzhůru ční tzv. kmínek (podecium), který připomíná malé sloupky, pohárky nebo rozvětvené keříčky. Na horním konci kmínku někdy najdeme pestré červené nebo hnědé plodničky s výtrusy.

S dutohlávkami se můžeme setkat na kyselých půdách, převážně na suchých místech. Rostou v lesích a nejčastěji na vřesovištích a rašeliništích, kde obsazují suché kopečky zvané bulty. V tundře se mohutně rozrůstají a převyšují i polovysoké keříky břízy trpasličí. U nás jsou daleko menší a nejčastěji se vyskytují pospolu rostoucí dutohlávka sobí (Cladonia rangiferina), dutohlávka lesní (Cladonia silvatica) a dutohlávka třásnitá (Cladonia fimbriata), která je poněkud vzácnější.

Dutohlávky sice nepatří k tradičním léčivým rostlinám, ale přesto jsou v poslední době (podobně jako u jiných druhů lišejníků) zkoumány léčivé účinky některých látek v jejich těle. Lišejníky a pravděpodobně i dutohlávky používali v medicíně již staří Egypťané. Dnes se na základě nových výzkumů lišejníky stávají zdroji antibiotik a zjišťuje se jejich účinnost i proti nádorovým onemocněním.

Vzhledem k velkému stáří a pomalému růstu se lišejníky často využívají k určování stáří hornin a uplatňují se i v lesnictví (svým výskytem obvykle signalizují přítomnost určitých hornin nebo přímo charakterizují stanoviště). Některé národy v omezeném množství lišejníky i pojídají. Například drcené stélky dutohlávek se používají ve Francii k výrobě marmelád a z jiných druhů se vyrábí alkohol, parfémy a různá barviva.

Další dutohlávky

Dutohlávka pohárkatá | Dutohlávka listová


Další články

Rujana, křídový ostrov v Baltu.
Mrtvé moře je slané jezero ležící na Blízkém východě.
Čaj je potěcha smyslů.
Vitamin C, okolo kterého vznikla v minulosti celá řada mýtů.
Javorový sirup je sladká pochoutka, kterou využívají některé recepty.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.
Koupel pro očistu těla.
Mlýnské kameny a jejich použití.
První předpověď počasí
Rak říční je sladkovodní korýš.
Asertivita v různých životních situacích.
Těstoviny různorodých tvarů patří mezi tradiční recepty italské kuchyně.
Med využívají tradiční recepty na výrobu perníku.
Dvojčata v americkém městečku Twinsburg.
Bříza bradavičnatá - léčivá rostlina
Lišejníky jsou tvořeny houbou a řasou, žijícími v symbióze.
Parfémy a vůně jsou a vždy byly obestřeny závojem tajemství.
Magic the Gathering - je hra, která má příznivce po celém světě.
Virová hepatitida C je také nazývána tichou epidemií.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů