Oko

Andělika lékařská

Andělika lékařská nazývaná též děhel lékařský (Archangelica officinalis) je dvouletá až víceletá mohutná bylina z čeledi miříkovitých.

Andělika lékařská
Andělika lékařská je významná léčivá rostlina.

Jednou z našich nejstatnějších bylin z čeledi mrkvovitých - nověji miříkovitých a dříve okoličnatých - je rostlina s andělským jménem, o níž pověst praví, že archanděl Rafael prozradil lidem její léčivou moc. Andělika lékařská dorůstá do výše 1 až 2,5 metru. Silně aromaticky voní. Má dutou, rýhovanou a oblou lodyhu a trojeně dvakrát až třikrát zpeřené listy, které jsou v obrysu trojboké. Velké okolíky (až 15 cm) jsou složeny z drobných květů s nazelenale bílou korunou.

Andělika lékařská je dvouletá až víceletá bylina, kvete však jen jednou. Má řepovitě ztlustlý černohnědý oddenek (až 0,5 m dlouhý) a lysou dutou lodyhu, dole silnou někdy jako lidská paže. I listy jsou obrovité, spodní měří 0,5 až 1 metr. Okolíky květů jsou koncové na lodyze a jejich větvích. Smáčklé nažky jsou 0,5 až téměř 1 cm dlouhé, a jakmile dozrají, rostlina odumírá. Přes léto rozkvétající bylina se přirozeně planě vyskytuje v severnější Eurasii jako druh pramenišť a vlhkých houštin. U nás roste planě jen ve vyšších horách a je vedena v červeném seznamu jako druh vyžadující další pozornost.

Andělika lékařská je významná léčivá rostlina, sbírají se její listy a oddenek. Obsahové látky působí povzbudivě, odstraňují zahlenění, léčí střevní choroby a zvyšují chuť k jídlu. Proto se také pěstovala ve venkovských zahrádkách a používala jako zelenina a koření. Andělský kořen se pro chuť a vůni přidával též do různých domácích i prodávaných kořaliček. Dnes pěstování anděliky lékařské upadlo v zapomenutí.


Další články

Barvy a jejich vliv na člověka.
Masožravé rostliny lapají hmyz do důmyslných pastí.
Herbáře rostlin v průhonickém zámku
Petrklíč, léčivá bylina patří k nejznámějším jarním bylinám.
Vitamin C neboli kyselina askorbová.
Chuť je smysl, který člověku poskytuje největší slast.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů