Oko

A. C. Clarke

A. C. Clarke (1917 - 2008) byl jedním z předních autorů sci-fi literatury.

A. C. Clarke
A. C. Clarke byl jedním z předních autorů sci-fi literatury.

Arthur Charles Clarke se narodil v Mineheadu (hrabství Somerset) ve Velké Británii. Za druhé světové války sloužil u RAF jako radarový instruktor. Po jejím skončení vystudoval fyziku a matematiku na King's College v Londýně. Jeho hluboký zájem o hranice vědy byl patrný hned počátku. Dvakrát byl předsedou Britské Interplanetární Společnosti. Clarke byl téměř profesionální astronom. Stal se duchovním otcem komunikačních satelitů.

První Clarkova povídka se jmenovala Loophole. V roce 1968 napsal spolu se Stanley Kubrickem scénář k filmu 2001: Vesmírná odysea. Předlohou pro tento film byla Clarkova povídka Hlídka. Později napsal knižní podobu filmu. Vesmírná Odysea se postupně rozrostla v trilogii.

V roce 1960 Clarke opustil psaní sci-fi a věnoval se potápění a podmořskému výzkumu, to byl ostatně také jeden z důvodů, proč se přestěhoval na Srí Lanku. Většinu času věnoval psaní vědeckých a popularizačních článků, v čemž ho můžeme srovnávat s Asimovem. Kniha Rajské Fontány mu v roce 1980 vynesla třetího Huga (děj se odehrává na pozadí stavby nebeského výtahu vysokého 36 000 kilometrů). Kromě čtyř cen Hugo získal i tři Nebuly.

A. C. Clarke Setkání s Rámou

Velice známá je také kniha Setkání s Rámou o obrovském mimozemském válci, který prolétá naší soustavou. Napsal mnoho povídek (u nás vyšla například sbírka Devět miliard božích jmen) a také SF romány pro děti. A. C. Clarke byl po celý život technooptimistou, zvláště ve svých knihách pro mládež navazoval na vernovský technologický přístup k psaní. Nikdy se nepřestal zajímat o vývoj vědy a viděl v něm to pozitivní, co člověku věda může přinést.


Další články

Když se řekne Velká Británie - různé významy zeměpisného označení Velká Británie.
Max Planck byl jedním z předních fyziků přelomu devatenáctého a dvacátého století.
Robot zkoumá podmořský svět v hlubinách oceánů.
Jules Verne - velký vliv na Vernovy literární ambice měl americký spisovatel Edgar Allan Poe.
Využití MRI v marketingu - v době, kdy se ukazuje, že tradiční metody výzkumu jsou nepřesné, začínají marketingoví odborníci používat MRI - skenování magnetickou rezonancí mozku.
Jackie Chan a jeho filmy, ve kterých tento herec předvádí akrobatické kousky, které berou dech.
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů