Oko

Růže vinná

Růže vinná je nízký keř s větvemi hustého vzrůstu, jehož listy vydávají velmi příjemnou vůni jablek nebo vína.

Růže vinná
Růže vinná je nízký keř s větvemi hustého vzrůstu.

Růže vinná (Rosa rubiginosa) je druh růže, jejíž květy nevoní, ale jejíž listy vydávají velmi příjemnou vůni jablek nebo vína - odtud tedy název růže vinná.

Růže vinná je nízký (1 až 2 metry) keř s větvemi hustého vzrůstu. Ostny bývají zpravidla dvojího druhu: větší a silnější, 0,5 až 1,5 cm dlouhé, srpovitě zakřivené, rozšířené v přisedající části, a menší - tenké a rovné. Listy se skládají z pěti až devíti lístků, tuhých, tmavě zelených a po obou stranách žlaznatých, 1 až 2 cm velkých, okrouhlých, po okrajích pilovitých. Květy na stopkách zhruba kolem 1 cm dlouhých jsou buďto jednotlivé, nebo sestavené po několika ve vrcholičnatých květenstvích. Korunní plátky (kolem 1,5 cm dlouhé), jen o málo delší než kalich, jsou růžově červené, zřídka bledě růžové nebo dokonce bílé. Květy se rozvíjejí v červnu až červenci. Šípek je kulovitý nebo vejčitý, asi 1 až 1,5 cm velký, oranžově nebo sytě červený.

Rozšíření tohoto druhu sahá od západní Asie po západní Evropu. Těžko však stanovit, kde je růže vinná svým výskytem původní a kde zplanělá z kultur. Pěstuje se pro ozdobu, do živých plotů. Šípky obsahují vitaminy a léčivé látky a sbírají se, je to také významná rostlina medonosná a pylonosná. V České republice se růže vinná vyskytuje porůznu k křovinách teplejších krajů v nížinách a pahorkatinách.

Šípek v naší krajině


Další články

Růže šípková je v našich zemích nejhojněji zastoupeným druhem plané růže.
Hedvábí je nazývané královnou látek.
Čaj Darjeeling patří ke kvalitním druhům čaje.
Vitamin C obsahují v hojné míře šípky růže šípkové.
Špatní sousedé, ploty a zdi v různých končinách světa.

Růže vinná je nízký keř s větvemi hustého vzrůstu, jehož listy vydávají velmi příjemnou vůni.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů