Oko

Růže skořicová

Růže skořicová je keř se skořicově hnědým zbarvení borky větví.

Růže skořicová
Růže skořicová je keř se skořicově hnědým zbarvení borky větví.

Růže skořicová (Rosa majalis). Charakteristickým znakem této růže je skořicově hnědé zbarvení borky větví a slabá skořicová vůně květů. Má hojné ostny, posazené v párech pod listy. Řapík listů je vždy výrazně kratší než horní část, složená z pěti až sedmi lístků.

Růže skořicová je půl až půldruhého metru vysoký keř. Leskle červenohnědé větve jsou tenké. Lístky listů jsou různě velké, od 1,5 do 4,5 cm dlouhé, obvejčité, po kraji pilovité, svěže až modravě zelené, při rašení a na podzim červenavě naběhlé. květy měří v průměru 5 až 6 cm. Karmínově červená koruna je kratší než kalich. Kališní cípy, vesměs nedělené, vytrvávají až do dozrání plodu. Šípky mají asi 1 cm v průměru, jsou kulovité, poněkud smáčklé, nepříliš dužnaté, červené a brzy dozrávají. Tento druh kvete v květnu až červnu.

Oblast rozšíření růže skořicové se prostírá od západní Sibiře až po severní Evropu, daleko za severní polární kruh. Výskyty v České republice jsou blízko jižní hranice jejího areálu. Roste poměrně vzácně v pobřežních houštinách a lužních lesích, v křovinách mezi poli, po okrajích cest a lesů spíše v podhorském a horském stupni. vyžaduje čerstvé, humózní půdy, bohaté živinami. Dříve se pěstovala v zahradách, takže některé středoevropské výskyty jsou zplanělého původu. Na území České republiky je to druh poměrně vzácný.

Šípek v naší krajině


Další články

Růže šípková je v našich zemích nejhojněji zastoupeným druhem plané růže.
Hedvábí je královnou látek.
Čaj Darjeeling patří ke kvalitním druhům indického čaje.
Vitamin C obsahují v hojné míře šípky růže šípkové.
Vývěsní štíty

Růže skořicová je keř se skořicově hnědým zbarvení borky větví.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů