Oko

Růže malokvětá

Růže malokvětá je keř s malými květy - 2 až 3 cm v průměru.

Růže malokvětá
Růže malokvětá je keř s malými květy.

Růže malokvětá (Rosa micrantha), jak jméno nasvědčuje, tento druh má malé květy - pouze 2 až 3 cm v průměru. Květy má bílé, bělavé nabo bělorůžové, jednotlivé nebo v dosti hustých květenstvích na stopkách 1,5 až 3 cm dlouhých. Významným rozlišovacím znakem jsou kališní cípy - po odkvětu nazpět ohrnuté, záhy opadající.

Růže malokvětá je řídce větvený keř, výšky od 1 do 2 metrů, s větvemi mírně převislými. Ostny jsou četné, všechny víceméně stejného tvaru a velikosti, silné, srpovitě zahnuté. Listy jsou naběhlé do červena, složené z pěti až sedmi lístků, eliptických, 1,5 až 3 cm dlouhých, po okraji zubatých, které vydávají jemnou jablečnou vůni. Korunní plátky bývají často kratší než kalich, čnělky v květu jsou nahloučené (nikoliv srostlé) do sloupkovitého útvaru. Šípek je kulovitý až vejčitý, 1 až 1,5 cm dlouhý, kožovitý. Tento druh kvete v květnu až červnu.

Těžiště rozšíření růže malokvěté je se Středomoří, odkud roztroušeně vybíhá k západu na Britské ostrovy, k severu do střední Evropy - hranice areálu procchází Německem a Polskem. Růže malokvětá roste v teplých oblastech ve světlých hájích, na jejich okrajích a paloucích, v křovinách, na skalách a stráních. Jako pěstovaná a užitková dřevina větší význam nemá. V Čechách roste vzácně ve střední a severní části, vzácná je i na jižní Moravě.

Šípek v naší krajině


Další články

Čaj Darjeeling patří ke kvalitním druhům indického čaje.
Růže šípková je v našich zemích nejhojněji zastoupeným druhem plané růže.
Hedvábí - královna látek.
Skály a skalní útvary mají nejrůznější podivná jména.
Vitamin C obsahují v hojné míře šípky růže šípkové.
Vrásy - vrásky skal

Růže malokvětá, jak nasvědčuje její jméno, má malé květy - pouze 2 až 3 cm v průměru.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů