Oko

Růže galská

Růže galská je keř s dlouhými plazivými podzemními kmeny, z nichž vyrůstají kvetoucí větve.

Růže galská
Růže galská je keř s dlouhými plazivými podzemními kmeny.

Růže galská (Rosa gallica), která je u nás stále vzácnější, je nápadná svým velice nízkým vzrůstem, a zejména vzhledem k němu velkými, sytě růžovými až červenými jednotlivými květy. Vedle silných zakřivených ostnů jsou na větvích také jehlicovité osténky, často žlaznaté. Listy jsou troj- až pětičetné, s tuhými listky, zčásti neopadavé a vytrvávající přes zimu na keři. Růže galská se jí říká podle Galie, starého pojmenování pro území dnešní Francie, kde se tato ozdobná rostlina snad už od starověku, zejména v Provenci, pěstovala.

Růže galská je keř s dlouhými plazivými podzemními kmeny, z nichž vyrůstají víceméně přímé nadzemní kvetoucí větve výšky od čtvrt do poloviny, zřídka až jednoho metru. Listy mají žlaznatě zubaté palisty, srostlé s řapíkem, skládají se z tuhých až kožovitých, na líci leskle tmavozelených, na rubu světlejších, po okraji zubatých 2 až 6 cm dlouhých lístků s vyniklou žilnatinou. Květy na 2 až 3 cm dlouhých, hustě žlaznatých až ostnitých stopkách měří 4 až 6 cm v průměru. Šípky jsou hnědočervené, kulovité až hruškovité, slabě dužnaté, 1 až 1,5 cm dlouhé. Kvete v červnu až červenci.

Těžiště rozšíření růže galské je v jižní Evropě i teplejší části evropského vnitrozemí. V České republice roste roztroušeně v nížinách a pahorkatině teplejších oblastí. Jejími stanovišti jsou světlé háje, jejich okraje a palouky i skalní stepi. Šípky obsahují vitaminy a léčivé látky, především je však tento druh významný jako výchozí genofond četných pěstovaných zahradních růží.

Šípek v naší krajině


Další články

Čaj Darjeeling patří mezi kvalitní druhy čaje.
Růže šípková je u nás nejhojněji zastoupeným druhem plané růže.
Hedvábí - královna látek, jejíž kolébkou je Čína.
Vitamin C obsahují šípky v hojné míře.
Pikermská třetihorní step a její obyvatelé.

Růže galská je keř s dlouhými plazivými podzemními kmeny, z nichž vyrůstají nadzemní kvetoucí větve.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů