Oko

Růže alpská

Růže alpská je rozložitý keř, který dosahuje výšky 0,5 až 2 metry a kterému téměř chybějí trny, které se vyskytují pouze jako osténky na mladých, zejména květonosných výhonech.

Růže alpská
Růže alpská je rozložitý keř, který dosahuje výšky 0,5 až 2 metry.

Růže alpská (Rosa pendulina). I když staré přísloví praví "není růže bez trní", je v naší květeně jeden druh tohoto rodu, u kterého trny téměř chybějí, vyskytují se pouze osténky na mladých, zejména květonosných výhonech. Květy jsou velké, výrazně růžové až červené. Sytě červené jsou i podlouhlé šípky, které se při dozrávání dostávají do nící - převislé - polohy. Odtud pochází dnes užívané latinské jméno druhu, kterému se česky, vzhledem k horskému charakteru jeho výskytu, říká růže alpská.

Růže alpská je rozložitý keř s větvemi odstálými, někdy převislými, od 0,5 do 2 metrů výšky. Listy mají úzké palisty, lysé řapíky, 7 až 11 modravě tmavozelených, na podzim červenajících, 1 až 3 cm dlouhých, podlouhle eliptičných lístků s ostře pilovitými okraji. Květy jsou na dlouhých stopkách často jednotlivé, někdy po dvou až čtyřech, měří 4 až 5 cm v průměru. Rozvíjejí se od konce jara (květen) do poloviny léta (červenec). Šípky jsou lysé i štětinatě žlaznaté, jen málo dužnaté.

Tento druh je rozšířen v pohořích jižní a střední Evropy. Zvlášť hojný je v nivách, kosodřevině i lesích při horní hranici lesa, v Alpách vystupuje až do 2500 m. n. m. Roste však i v lesích jehličnatých, smíšených i bukových a na jejich okrajích, a to až po spodní hranici nižšího horského stupně (500 až 1000 m. n. m.). Ve stinných a vlhkých hlubokých údolích řek a potoků sestupuje místy až do nížin. V České republice se růže alpská vyskytuje zejména v pohraničních českých a moravských horách. Zcela běžná však není.

Šípek v naší krajině


Další články

Čaj Darjeeling patří mezi kvalitní druhy čaje.
Růže šípková je u nás nejhojněji zastoupeným druhem plané růže.
Vitamin C obsahují šípky v hojné míře.
Rozkvetlé Údolí smrti v Kalifornii.
Klanopraška čínská působí proti únavě, stresu i depresím.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů