Oko

Vanilovník plocholistý

Vanilovník plocholistý
Vanilovník plocholistý je lianovitá orchidej z čeledi vztavačovitých.

Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) zvaný též vanilka pravá je epifytická lianovitá orchidej z čeledi vztavačovitých. Má dužnatou hladkou tmavozelenou lodyhu dělenou kolénky. Z těch vyrůstají ploché silné lesklé tmavozelené listy bez zřetelného žilkování. Listy jsou osm až šestnáct centimetrů dlouhé a tři až šest centimetrů široké. Z lodyhy vyrůstají i bělavé vzdušné kořeny, které slouží k zachycování vlhkosti z ovzduší a k uchycení rostliny ke kmeni stromu nebo k podpůrné konstrukci, po které rostlina šplhá vzhůru.

V přírodě dorůstá vanilovník plocholistý délky až několika desítek metrů, přičemž v některých obdobích narůstá lodyha až o metr za měsíc. Rostlina se živí epifycky z humusu a jiných trouchnivých zbytků (např. kůry) usazených v úžlabinách kmene hostitelského stromu.

Květy mají v průměru pět centimetrů a na délku až osm centimetrů. Jsou žlutobílé až zelenkavě zelené, bez výrazné vůně. Osm až deset, výjimečně až dvacet květů vytváří úžlabní hrozny.

Plodem je tobolka o průměru do jednoho centimetru, dlouhá patnáct až třicet centimetrů. Zpočátku je zelená, poté žloutne a nakonec hnědne. Zralá tobolka je vyplněna tmavohnědou mazlavou intenzivně po vanilce vonící látkou, která obsahuje množství drobných černých lesklých semen. Rostliny se ve volné přírodě dožívají dvaceti až padesáti let.

Vanilka


Další články

Rostliny a lidé
Tropické deštné pralesy v Kostarice
Jedlé kaštany jsou typickou předzvěstí Vánoc.
Lstivé orchideje lákají hmyz k opylení svých květů.

Jídelní hůlky a kultura stolování s nimi spojená.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů