Oko

Železobeton ohrožuje všežravá rez

Železobeton a konstrukce z něj nejsou věčné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Škody, které dosahují miliardových částek, působí železobetonu a železobetonovým konstrukcím zhoršená kvalita ovzduší, posypová sůl a kyselé deště. Svoji daň si však vybírá i nekvalitně odvedená práce a snaha šetřit na nepravém místě.

Železobeton
Železobeton ohrožuje všežravá rez.

Železobeton by měl představovat v podstatě nezničitelnou stavební hmotu. Kovové pruty dodávají křehkému betonu obdivuhodnou pružnost a houževnatost. Ocelová kostra je však citlivá na vlhkost a nečistoty v ovzduší. Voda se mikroskopickými trhlinami v betonu dokáže dostat až k ocelové konstrukci a spolu s atmosférickým kyslíkem zahájit svůj rozkladný proces.

Přinejmenším od roku 1980, kdy se v troskách zřítila střecha Kongresové hyly v Berlíně a pohřbila pod sebou jednoho muže, je odborníkům jasné, že beton nevydrží věčně. Stejně tragickým koncem skončilo plavaní v krytém bazénu ve švýcarském Usteru. Na plavce se zde roku 1985 zřítila střecha. Dvanáct z nich zůstalo pod jejími troskami.

Železobeton trpí nejvíce v mostech

Mezi nejvíce ohrožené stavby, u nichž byl jako stavební materiál použit železobeton, patří mosty. Těžce jsou postiženy některé mosty t počátku sedmdesátých let. Tehdy se totiž sypalo až padesát tun posypových solí na kilometr vozovky. Vinu na škodách způsobených na mostních konstrukcích nese podle odborníků i stále se zintenzivňující provoz. Zvýšilo se i zatížení na jednu nápravu z deseti na třináct tun.

Nejzávažnějším případem poškození železobetonu se stala dálniční křižovatka Schmargendorf v Berlíně. Na mostní konstrukci ze železobetonu, která byla dokončena v roce 1960, byly již po devíti letech zjištěny natolik závažné škody, že si vyžádaly rozsáhlou a nákladnou rekonstrukci. Nové testy v roce 1971 ukázaly, že most se nedá zachránit. Po pouhých dvaceti letech provozu musel být most rozebrán. Příčinou těchto škod byly chyby ve statických výpočtech, nedostatky při provádění stavby, málo zkušeností se stavbymy ze železobetonu a nedokonalé předpisy.

Ohroženy však nejsou jen dálniční přivaděče a mosty, chátrají i patrové garáže, nákupní centra, obytné domy i kancelářské budovy, u nichž byl jako stavední materiál použit železobeton. Experti odhadují, že na sanaci železobetonových staveb připadá v Německu již celá čtvrtina stavební činnosti.

Jak chránit železobeton

Stále se zvyšující počet napadených budov a nárůst nákladů na jejich opravy dal podnět k vývoji propracovaných metod, které umožňují včasné rozpoznání koroze.

Jedním z odborníků v oboru vlivů ohrožujících železobeton, je Andreas Volkwein z Institutu stavebních hmot při Technické univerzitě v Mnichově. Je na stopě nebezpečné epidemii - rzi poškozující železobeton. Obchází ohrožené stavby, kontroluje jejich stav a v případě potřeby vpustí do železobetonu elektrický proud. Podle naměřených hodnost pak dokáže určit skryté příznaky koroze, která by se jinak projevila až mnohem později a drastičtějším způsobem.

Jeho britský kolega Rod Jones z univerzity v Dundee se zase podílel na vývoji postupu, jehož pomocí lze železobeton "prosvítit" tomografem, který pracuje na principu magnetické rezonance. Pomocí této metody dokáže odhalit a změřit nepatrné elektrické proudy, které vznikají při korozi.

V boji proti zhoubné rzi, která ohrožuje železobeton, je třeba učinit ještě mnohé. Vedle dokonalejších předpisů, norem a lépe odvedené práce stojí před stavebními inženýry vskutku nesnadný úkol, musí přijít na metodu, která zamezí vnikání vody do železobetonu.


Další články

Islandský lišejník pukléřka islandská povzbuzuje činnost zažívacího traktu a působí protizánětlivě.
Koroze v tichosti nahlodává železobeton.
Čaj doporučuje tradiční čínská medicína.
Sůl patří mezi docela obyčejné látky, bez kterých si již svůj život nedokážeme představit.
Těstoviny různorodých tvarů patří mezi tradiční pokrmy italské kuchyně.
Žďákovský most vede přes řeku Vltavu.
Javorový sirup je sladká pochoutka.
Beton umí hotové divy.
Tetování v historii několikrát proniklo do evropské kultury a dnes slaví návrat.
Mořské řasy jsou využívány mnohými asijskými recepty.
Papinův tlakový hrnec umožňuje rychlé vaření a dušení.
MRI - magnetická rezonance prosvítí jak lidské tělo, tak železobeton.
Mrtvé moře má vysoký obsah soli.
Pamukkale Turecko se chlubí turisticky atraktivními kaskádovými jezírky.
Thorovo kladivo používal bůh Thor jako nástroj.
Tradiční čínská medicína spočívá v harmonizování organismu a léčí také pomocí bylin.
Asertivita v různých životních situacích.
Zákeřná koroze narušuje kov, který vyztužuje železobeton.
Korejský ženšen využívá tradiční asijská medicína.
Čaj Darjeeling se v himálajském podhůří pěstuje od poloviny 19. století.
Goji - kustovnice čínská vyniká zdravotními účinky svých plodů.

Zdrsňující posypové materiály předvedou, co umí, především v zimě.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů