Oko

Korejské býčí zápasy

Při vyslovení pojmu býčí zápasy se lidem obvykle vybaví španělská korida a toreadoři. V korejských býčích zápasech však žádně toreadory nenajdete, bojují zde pouze býci.

Býčí zápasy v Jižní Koreji jsou celonárodním svátkem. Konají se vždy v březnu ve vesnici Čeng-do a trvají několik dní. Na rozdíl od koridy při nich krev neteče, a proto většinu z mnoha set diváků tvoří děti.

Korejské býčí zápasy
Korejské býčí zápasy

Příprava je jednoduchá. Každý rok se znovu postaví elipsovitý amfiteátr a v něm aréna. Sedadla jsou zbytečná. Korejci nejraději sedí na zemi, a tak je na zemi obvykle celtovina.

Představení začíná vystoupením korejských pěveckých a tanečních souborů. A poté už čekají na svoji chvíli netrpěliví zápasnící. Aby měli spravedlivé šance, jsou býci rozděleni podobně jako boxeři do různých váhových kategorií. Nejtěžší nad 730 kilogramů, nejlehčí do 640 kilogramů a třetí váhová kategorie vyplňuje prostor mezi. Každý býk má svého trenéra. Existují již dokonce nezinárodní zápasy. Do Koreje přijíždějí v posledních letech i japonští býci. Nejen jako jednotlivci, ale celý japonský býčí tým, který v mezinárodním utkání bojuje s týmem korejským.

Býčí zápasy

Korejské býčí zápasy připomínají sumo, v němž jsou hlavními aktéry namísto lidí býci. Každý zápas je odborně komentován. Obvykle uzavření Korejci přitom dávají průchod svým vášním a citům. Fandí oběma stranám, hlasitě je povzbuzují, dupou a křičí nadšením.

Chvíli trvá, než boj začne. Oba býci v aréně si nejdříve obhlížejí jeden druhého. Dupou, rozhrnují nohama písek arény a potřásají hlavami. Někdy dojdou až k sobě, zaujmou bojový postoj - hlava proti hlavě, a poté se opět v klidu rozejdou. Je to předehra, která k zápasu patří.

Používaných chvatů není mnoho. Býci se většinou zaklesnou hlavami a snaží se soupeře vytlačit na okraj arény, nebo se strkají boky a ve výjimečných případech se snaží použít i rohy. tam pak obvykle zasáhne trenér, aby netekla krev. Zápas může trvat velmi dlouho. Časové limity nejsou předem dány. Po čase se jeden z býků unaví a odejde na druhý konec arény. Vítěz zůstává a spolu s trenérem absolvují kolečko za nadšeného pokřiku diváků. Žádný býk nesmí zápasit více než dvakrát, aby se příliš nevyčerpal. Ti nejúspěšnější obdrží na závěr týdenních slavností medaile a příští rok budou obhajovat své tituly. Vyzyvatelé se prý vždy najdou.


Další články

Kilogram - Změny ve hmotnosti prototypového kilogramu staví vědce před nutnost změn.
Písek je jednou z nejběžnějších věcí na naší planetě.
Červená barva krve - proč je krev červená?
Čaj je nápoj s historií dlouhou několik tisíc let.
Korejský ženšen

Doba čínské dynastie Čchin (Qin).

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů