Oko

Národní park Pirin Bulharsko

Mohutné horské štíty obklopující průzračná ledovcová jezírka, pásy zelených jehličnatých lesů a flóra, kterou na jiném místě světa nenajdete. To je bulharský národní park Pirin a to z něj dělá jedinečný přírodní klenot.

Národní park Pirin Bulharsko

Národní park Pirin Bulharsko

Národní park Pirin na jihozápadě Bulharska se za půl století od svého vzniku stal jednou z nejoblíbenějších turistických destinací Balkánu. Důvod je nasnadě - drsná krása krajiny doslova vyráží dech. Při návštěvě tamních vápencových horských hřebenů lze narazit na téměř sedmdesát průzračných ledovcových jezer, spoustu vodopádů i dosud neprozkoumaných jeskyní. Místní rozlehlé louky a pásy jehličnanů navíc poskytly prostor pro zrod zcela unikátního ekosystému.

Mluvíme-li v číslech, pak v národním parku Pirin nalezneme 1315 druhů rostlin, mezi nimiž nechybí 86 endemitů Balkánu a 17 druhů rostoucích pouze v Bulharsku. Návštěvníky fascinují zejména mohutné borovice staré až 500 let, které se tyčí do téměř padesátimetrových výšek. Při obdivování přírody se ovšem turisté musí mít na pozoru, vedle 159 druhů ptáků obývá oblast také mnoho velkých savců, včetně medvědů hnědých a vlků.

Národní park Pirin ve stejnojmenném pohoří

Toto unikátní přírodní dědictví se stalo národním parkem v roce 1963, tehdy ovšem ještě pod názvem Vichren podle nejvyššího vrcholu tamního pohoří.

Mytologie pak zmíněnou horu považuje za sídlo pohanského boha Peruna. Své současné jméno nese národní park od roku 1976, kdy došlo k jejímu rozšíření na 27 tisíc hektarů. V roce 1987 se park definitivně rozrostl na 40 tisíc hektarů. Neustálé zvětšování chráněného území sovisí mimo jiné se značným nárůstem turismu. Během 80. a 90. let vyrostla v těsném sousedství parku mnohá lyžařská střediska a sjezdovky.

Do panenské přírody necitlivě zasáhl zejména průmyslový růst rychle se rozvíjejícího města Bansko s množstvím hotelů a rekreačních středisek. Pirin však ohrožuje také nezákonná těžba dřeva, pytláctví a používání čtyřkolek.


Další články

Jak se zbavit octomilek a nezabíjet.
Ostrov Aldabra jehož pobřeží lemují houštiny mangrovníků.
Indická masáž je součástí ajurvédy.
Cookovy ostrovy jsou ráj květin a exotiky.
Regenerace tkání které je lidské tělo je do jisté míry schopno.
Tradiční čínská medicína spočívá v harmonizování organismu.
Nejvyšší vodopády světa jsou většinou méně známé.
Ženy a peníze, jak s nimi nakládají.
Stirlingův motor ve kterém proudí plyn.
Permské vymírání druhů.
Pavouk tarantule nahání lidem přemrštěnou hrůzu. Osm set druhů tarantulí je rozptýleno po všech světadílech.
Mravenec lesní je zřejmě nejpopulárnějším druhem evropského mravence.
Jak funguje pasivní dům v několika bodech.
Pampeliškový med je chutný a zdravý, je to slaďoučká, voňavá a zdravá pochoutka.
Řeka Mekong je ve své deltě obilnicí Vietnamu.
Lev indický žije v rezervaci Gírský les.
Zubní kartáček, zdroj infekce, jejímž se může stát zdrojem.
Niagarské vodopády na hranici USA a Kanady nejsou extrémně vysoké
Filmový sníh při natáčení.

Národní park Pirin na jihozápadě Bulharska se za půl století od svého vzniku stal jednou z nejoblíbenějších turistických destinací Balkánu.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů